BINNENKIJKEN Achter de voordeur van Spittaalstraat 70 bevindt zich een grote ruimte die is ingericht als werkplaats. Er staan werkbanken, machines, bouwmateriaal en andere spullen. Daar zijn Teun Dinkla en zijn vader vaak te vinden, sinds ze maart 2017 zijn begonnen aan een megaklus: de complete renovatie/restauratie van het verwaarloosde pand. Om de kosten te drukken doen zij bijna alles zelf. Want de nieuwe huiseigenaar komt niet in aanmerking voor een (monumenten)subsidie. Toch heeft hij geen moment geaarzeld toen hij het pand voor het eerst zag. 'Ik kon erdoorheen kijken', zegt Dinkla, die bij het Klantcontactcentrum van de gemeente Deventer werkt. Hij had als starter op de woningmarkt een bescheiden budget. 'Ik had een klein flatje kunnen kopen, maar dit pand heeft zoveel meer potentie. Ik had direct realistische fantasieën over hoe het verbouwd zou kunnen worden.' GEGLAZUURDE DAKPANNEN Vader en zoon wilden eerst het dak en de zolder aanpakken. De zolder was echter niet bereikbaar en waarschijnlijk was er al tientallen jaren geen mens meer geweest. In het plafond van de eerste verdieping zat een oud luik waardoor Dinkla een kijkje kon nemen. De meeste houten vloerplanken bleken verrot of lagen los; één verkeerde stap en hij zou door de vloer zakken. Desondanks waagde hij zich op zolder en verwijderde er tien tot twintig zakken stof dat daar waarschijnlijk al eeuwen lag. Daarna timmerde hij een nieuwe vloer over de oorspronkelijke dennenhouten vloerbalken. Ook installeerde hij een smalle houten trap om makkelijk op zolder te kunnen komen. Op het dak lagen oude, geglazuurde pannen. Hoewel er in al die jaren nauwelijks lekkage was geweest, moesten de pannen wel vervangen worden. Dinkla heeft geen idee hoe oud ze zijn, maar volgens bouwhistoricus Jeroen Krijnen in ieder geval van vóór 1700. 'Toen wij ze eraf haalden, verpulverden sommige exemplaren.' Voordat hij met het dak aan de slag kon, speurde Teun Dinkla via internet het hele land af naar dakpannen die een historisch verantwoord alternatief zouden zijn. Uiteindelijk vond hij bij een particulier in Heerenveen dakpannen uit de jaren dertig: de zogeheten verbeterde Hollandse pan. Hij kon ze voor weinig geld kopen, tenminste als hij meehielp ze van het dak te halen. GEHEIMEN VAN DE ZOLDER In oktober 2017 nam Dinkla vakantie en ging hij met hulp van zijn vader en een bevriende timmerman op het dak aan

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 64