BOUWHISTORIE of door urbanisatie, zoals met de erven Lansinkweg 1 en Lansinkweg 4 is gebeurd. Een uitgebreide en gerichte inventarisatie van noodwoningen in de regio heeft nog niet plaatsgevonden, maar het lijkt er sterk op dat het overgrote deel van de voormalige noodwoningen inmiddels is verdwenen. Een 70 jaar geleden relatief veel voorkomend gebouwtype is daarmee binnen de regio een zeldzaamheid geworden. Dat geldt in het bijzonder voor de noodwoning van Leestenseweg 26 waarvan een groot deel van de oorspronkelijke indeling, de woonhuisinrichting en afwerking uit 1946 tot aanvang 2018 behouden was, wat het bijzondere karakter van het gebouwtje verder vergrootte. Na 70 jaar was de technische staat van het dak en de zijmuren echter dusdanig slecht dat gevreesd moest worden om het voortbestaan. Door de huidige eigenaren werd de vraag gesteld of het pand kon worden gesloopt ten gunste van de bouw van een vergelijkbaar nieuw volume op dezelfde plek. Onderzoek wees uit dat het gebouw met enkele tijdige ingrepen behouden kon blijven. Mede vanwege het cultuurhistorisch belang van het gebouwtje, dat is gebouwd om de eerste nood te ledigen van boeren die in de eerste wederopbouwfase na de Tweede Wereldoorlog werden geconfronteerd met schrijnende woon- en leefomstandigheden, alsmede de relatieve gaafheid ervan, heeft de gemeente Zutphen daarom geadviseerd om het te behouden en op te knappen. Doordat een deel van de buitenmuren door ernstige zetting en scheurvorming opnieuw opgetrokken moest worden en het dak integraal moest worden vervangen, is noodgedwongen toch gekozen voor sloop van het gebouw tot 50 centimeter boven maaiveld. De contour is daarmee behouden gebleven, ook zijn enkele binnenmuren met de keukenschouw blijven staan en is een enkel historisch onderdeel hergebruikt. Al kan daarmee niet meer worden gesproken van een restauratie, het huidige gebouw geeft door de schaal, de vormgeving en het materiaalgebruik nog steeds een indruk van de noodwoning waarop het is gebaseerd De noodwoning van Lansinkweg 4 is na herbouw van de boerderij tot stal omgebouwd en enkele jaren geleden aangepast tot autostalling. In de voormalige noodwoning van Leestenseweg 26 is de keukenindeling met schouw bewaard gebleven. De schoorsteen is gesloopt. Het dak was in zeer slechte staat en moest worden vervangen. De noodwoning na renovatie. Op de voorgrond het pad dat tot de ruilverkaveling de verbinding vormde tussen de Leestenseweg en Koekoekboomseweg en al in 1832 bestond. 56

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 56