BOUWHISTORIE De noodwoning in verval. De verwoesting van boerderijen rondom Zutphen in april 1945 was groot. Boerderij Disselweerd aan de Weg naar Vierakker. (Overgenomen uit T. Zwamborn, De Bevrijding van Warnsveld en zijn buurtschappen, Zutphen 2000). Boerderij Holtmaat was één van de erven waar in 1946 een noodwoning werd gebouwd. De kenmerkende drielicht vensters zijn ook bij de noodwoning van Leestenseweg 26 toegepast. (Overgenomen uit T. Zwamborn, De Bevrijding van Warnsveld en zijn buurtschappen, Zutphen 2000). Schadebalans Direct na de Tweede Wereldoorlog was de schade in het gebied enorm: alleen binnen de gemeente Warnsveld waren 26 boerderijen, 2 werkplaatsen en 15 woningen totaal verwoest en 32 boerderijen, 96 woningen, 4 grote huizen, 4 winkels een kerkgebouw en een schoolgebouw zwaar beschadigd. Omdat in de gemeente Warnsveld prioriteit werd gegeven aan de wederopbouw van de door een V1 getroffen dorpskern, werden als alternatief en exclusief voor de verwoeste boerderijen in het buitengebied noodwoningen gebouwd, met de bedoeling om na oplevering van de nieuwe boerderij in gebruik te kunnen nemen als schuur of stal. De noodwoningen werden in de zomer van 1946 geheel op kosten van de (rijks-) Dienst Landbouwherstel, afdeling Wederopbouw Boerderijen neergezet. De periode ertussen moest worden overbrugd door bewoning van kookhuisjes en kippenhokken met een vloeroppervlakte van soms slechts 8 vierkante meter voor een gezin. De (standaard-)vergunning voor de noodwoningen werd door B en W van Warnsveld op 12 juni 1946 verleend, waarbij de tijdelijkheid van de situatie werd onderstreept door te wijzen op een maximale bewoningsduur van vijf jaar. Pas in de periode na 1949 kwam de bouw van wederopbouwboerderijen goed op gang. Zo werd in 1955 de boerderij van de familie Greutink aan de Leestenseweg 26 opgeleverd. Zeldzaam Gelet op de grote verwoesting in en rond de buurtschap Leesten, waarbij 15 boerderijen geheel werden verwoest en 10 zwaar werden beschadigd, mag worden aangenomen dat er in de buurtschap 25 noodwoningen zijn gebouwd. Dit was ook het geval in Warken (2 boerderijen verwoest), Vierakker (7 boerderijen verwoest) en Wichmond (28 boerderijen verwoest en 27 zwaar beschadigd). Met deze aantallen zal in de jaren 1946 1951 binnen de toenmalige gemeente Warnsveld een noodwoning een herkenbaar fenomeen zijn geweest. Na de oplevering van de eigenlijke wederopbouwboerderij zijn de meeste noodwoningen - geheel zoals de bedoeling was - al in de vroege jaren vijftig verbouwd tot jongveestal of schuur. Vanaf de jaren 1970 zijn vele van deze voormalige woningen door bedrijfsmatige schaalvergroting gesloopt, gestimuleerd door rood-voor-rood regelingen 55

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 55