BOUWHISTORIE midden van de 17e eeuw actueel. De decoratie is met een steekbeitel, een guts en een lepelboor aangebracht. Beitel en vooral guts werden pas vanaf de 16e eeuw op grote schaal toegepast, hetgeen overeenkomt met de stilistische datering van de sleutelstukken. Dergelijke rijk gedecoreerde balklagen zijn niet alleen voor Doetinchem een zeldzaamheid. Ook in Zutphen en elders in de regio komt men balken met vergelijkbare sleutelstukken niet vaak tegen. Mocht u bij gelegenheid in de buurt zijn, ga dan beslist deze bijzondere balklaag in Doetinchem bekijken. LEESTENSEWEG 26 Buitengebied, geen beschermd monument Op dit adres aan de Leestenseweg is in 1954 een kleine boerderij herbouwd die in de strijd om de bevrijding van Zutphen in april 1945 was verwoest, een lot dat toen veel boerenerven in het gebied trof. Dit boerenerf, dat ten zuiden van de buurtschap Leesten ligt, bestaat al lange tijd en komt reeds voor op de eerste kadastrale kaart uit 1832. Het staat dan bekend als het Bensink. Over het erf liep toen een zandpad van de Leestenseweg naar de Koekoekboomseweg (nu Lansinkweg), dat verdween gedurende de ruilverkaveling in het gebied in de periode 1960-1980. Het onderzoek richtte zich echter niet op de wederopbouwboerderij, de aandacht ging vooral uit naar een onopvallend bakstenen gebouwtje dat was gebouwd aan de overzijde van het zandpad dat vroeger over het erf liep. Het smalle en ongeveer negen meter lange pand met een zadeldak tussen twee topgevels heeft het karakter van een schuur, maar is van oorsprong gebouwd als noodwoning. Het is ontworpen en gebouwd volgens een standaardontwerp om snel de eerste woningnood te kunnen ledigen van boerengezinnen van wie de boerderij in de oorlog was verwoest. Een derde van de plattegrond was als berging of schuur in gebruik, centraal was een woon- en slaapkamer gesitueerd en aan de oostzijde kwam men via de voordeur binnen in een keukentje met ernaast een kleine slaapkamer. Deze indeling was in de noodwoning aan de Leestenseweg nog vrijwel geheel behouden en ook de keukenschouw is er nog bewaard. Naast de wederopbouwboerderij Leestenseweg 26 uit 1955 staat de noodwoning uit 1946. Enkele korbelen en consoles met ojief en decoratie die ook op de sleutelstukken in Grutstraat 45 Doetinchem is aan te treffen. Linksboven: een geprofileerd korbeel uit Monnickendam ca. 1560-1570. Rechtsboven: een korbeel uit Brandwijk, 1653. Onder: een console in Koornmarkt 81 Delft, ca. 1540-1550. (Bron: Restauratievademecum, docbladen Houtconstructie). ,v Het erf Bensink in 1832, gemarkeerd op de kadastrale minuut. Het noorden is links. 54 Monnickendam Noordeinde 56

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 54