BOUWHISTORIE tV een groot deel van het oude stadshart verwoest. De Grutstraat bleef goeddeels gespaard, maar ontkwam in de decennia erna niet aan de stadsvernieuwing met diverse inbreidingen en saneringen die in het centrum van Doetinchem het beeld zijn gaan bepalen. Omdat tijdens het bombardement het stadsarchief grotendeels in vlammen opging, zijn historici en geïnteresseerden in de geschiedenis van de stad en het gebouwde erfgoed in het bijzonder, in belangrijke mate aangewezen op de resterende oude bebouwing als bron van informatie. Zoals zo vaak in historische binnensteden is ook Grutstraat 45 al op de kadastrale minuut van 1832 gekarteerd. De perceelsgrenzen zijn sindsdien niet of nauwelijks gewijzigd, een dergelijke continuïteit is in oude binnensteden vaak een aanwijzing voor de aanwezigheid van een huis met een oude geschiedenis. Iedereen die de meubeltoonzaal op de begane grond van het huis betreedt zal dat feit snel bevestigd zien; prominent is daar een deel van een oude eiken balklaag in het zicht en dat al sinds 1993 toen deze bij een verbouwing tevoorschijn kwam. Het was echter onbekend hoe oud deze balklaag was en het bezoek was er op gericht daarover meer duidelijkheid te verschaffen, al kon niet het gehele pand worden bekeken. Ook in Zutphen De constructie is geheel van eikenhout en uitgevoerd als samengestelde balklaag, dus met moer- en kinderbinten. Dergelijke constructies worden over het algemeen vóór 1600 gedateerd, maar er zijn uitzonderingen op. Een goed voorbeeld van een late toepassing is de samengestelde eiken balklaag die rond 1670 in Zutphen is ingebracht in opdracht van Everard van Heeckeren van Nettelhorst bij het verbouwen van zijn stadspaleis aan het 's Gravenhof (het Hof van Heeckeren). Behalve de constructiewijze van de balklaag vertelt ook de vormgeving van de gebruikte sleutelstukken het een en ander over de ouderdom. De sleutelstukken in Grutstraat 45 hebben een ojiefvormig profiel met voluten aan de voor- en achterzijde. Voor de aanzet van de grootste voluut is een zigzagmotief aangebracht. De twee voluten worden aan de zijkant met elkaar verbonden door een versierde band waarin afwisselend streepjes en bolletjes zijn gehakt. Deze renaissancekenmerken zijn in Nederland vanaf het midden van de 16e eeuw toegepast en bleven tot het Overzicht van de begane grond met balklaag richting de achtergevel. De omgeving van de St. Catharinakerk in het centrum van Doetinchem na het bombardement op 21 maart 1945. (ECAL Doetinchem, Fotocollectie J.C.W. Massink). Uitsnede uit de kadastrale minuut 1832 van de binnenstad van Doetinchem. Gemarkeerd het perceel van Grutstraat 45. Links boven het pand ligt de Grutpoort met zijn voorpoort aan de buitenzijde van de gracht. Links en rechts van de stadspoort kleine, ondiepe huisjes die vanaf de late middeleeuwen tegen de stadsmuur zijn gebouwd. Eveneens goed zichtbaar is de relatief open structuur in dit deel van de Doetinchemse binnenstad: veel ruimte op de percelen is onbebouwd en tussen de huizen is vaak een steeg, drupstrook of een onbebouwd perceel te vinden. Zo ook naast Grutstraat 45 waar in 1832 een steeg toegang gaf tot het terrein erachter. Vergelijkbare situaties waren toen ook in Zutphen in de Laar- en Spittaalstraat aan te treffen. 53 V Details van de balklaag met één van de rijk gedecoreerde sleutelstukken

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 53