BOUWHISTORIE worden gedeeltelijk vernieuwd en krijgen naar de mode van de tijd fraai geprofileerde consoles aan de onderzijde. De Dendrochronologische datering van deze balken is 1614 +/- 6 jaar. Een deel van de balken uit circa 1490 wordt dan opnieuw gebruikt. De achtergevel krijgt een nieuwe geveltop met een kenmerkend ovaal venstertje bovenin (een oeil de boeuf). De gevel wordt stevig aan een dan nieuw getimmerde, eiken kapconstructie verankerd. Over het uiterlijk van de voorgevel weten we niets. In de zeventiende eeuw wordt tevens het keldergewelf in twee etappes vernieuwd, vermoedelijk wordt het achterste deel meteen met de verbouwing aan het begin van de eeuw aangepakt, de voorzijde van de kelder volgde later. In de zeventiende eeuw is tevens rechts een zijvleugel met een aangekapt dak bijgebouwd. Dat staat met een binnenplaatsje achter het buurpand Rodetorenstraat 6 en heeft, gelet op de daarin aanwezige dichtgemetselde deur, aanvankelijk daarbij behoord. Na deze aanpassingen bleef de hoofdvorm lange tijd ongewijzigd. Over aanpassingen in de achttiende en negentiende eeuw kan slechts gegist worden, behalve dat in die tijd aan de binnenplaats enkele nieuwe vensters met draairamen zijn geplaatst. Het oude glas in de roedenverdeling is nog met de mond geblazen. In de jaren 30 van de twintigste eeuw kreeg Rodetorenstraat 8 dan de huidige voorgevel. In de onderpui werden grote inrijdeuren geplaatst en links in de pui maakten deuren en een stoepluik de kelder toegankelijk. Later is de pui onder de bovenlichten geheel met vouwdeuren uitgevoerd en kreeg de achtergevel bij die gelegenheid een groot stalen raam dat, aan het formaat en de plaatsing te zien, zal zijn hergebruikt van elders. Ondanks alle veranderingen is de functie van het pand al die jaren niet gewijzigd en is het nog steeds als schuur en voor opslag in gebruik. GRUTSTRAAT 45 DOETINCHEM In de oude stadskern In opdracht van de gemeente Doetinchem is het pand Grutstraat 45 in de binnenstad van Doetinchem bouwhistorisch verkend. Het pand is gelegen binnen de oude stadskern die op 21 maart 1945 zwaar werd getroffen door een geallieerd vergissingsbombardement. Daarbij is Een van de balken met sleutelstuk uit ca. 1614. De achtergevel kreeg in de loop van de 20e eeuw een slecht passend stalen raam. De gevel er boven dateert uit de 17e eeuw. Het zijhuis heeft oude vensters met zwaar uitgevoerde grenen kozijnen en ramen met kleine roedenverdeling en mondgeblazen glas, vermoedelijk in de 18e eeuw geplaatst. Grutstraat 45 Doetinchem.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 52