BOUWHISTORIE RODETORENSTRAAT 8 Beschermd stadsgezicht, gemeentelijk monument Dit onopvallende pand in de Rodetorenstraat is in 2008 aangewezen als gemeentelijk monument. De kwaliteit van de voorgevel was hierin niet doorslaggevend, de waarden zijn vooral te vinden in de ouderdom van de kelder, de muren en de historische balken en kapconstructie. Het pand ligt in het oudste deel van de binnenstad van Zutphen. Zo houdt de kromming in de Rodetorenstraat verband met de ringwalburg die rond 900 is aangelegd. In 1284 en mogelijk rond 1310 teisterden twee stadsbranden de stad en het is goed mogelijk dat uit de tijd van de herbouw erna nog muren zijn blijven bestaan. Dat er in dit deel van de binnenstad in de veertiende eeuw al bakstenen huizen stonden bewijst de bouw van de Munt naast Rodetorenstraat 8. Dat kwam in 1355 tot stand. Het vellen van het hout voor de kapconstructie van De Munt is dendrochronologisch gedateerd in 1354. Over nummer 8 weten we in deze periode maar zeer weinig. In de kelder zijn de recht opgaande muren weliswaar met grote bakstenen gemetseld (tien baksteenlagen zijn 80 centimeter hoog), maar omdat dergelijke formaten in Zutphen vanaf de 14e eeuw tot ver in de 16e eeuw zijn gebruikt, worden we hieruit weinig wijzer. Het keldergewelf is later toegevoegd en van kleinere stenen gemetseld, die op grond van hun formaat in de zeventiende eeuw zullen zijn gebakken. Ondanks dat het baksteengebruik alleen bij benadering een datering mogelijk maakt, kunnen we met enige zekerheid stellen dat Rodetorenstraat 8 rond 1490 moet zijn verbouwd. Toen werd het hout gekapt voor drie gedateerde balken van de zoldervloer. Mogelijk zijn toen ook de zijmuren van het pand gemetseld en waarvan we in de kelder een fragment met de tienlagenmaat van 80 centimeter hebben kunnen zien. Het huis komt in deze periode overigens in de archieven niet voor. Het duikt pas in de zeventiende eeuw op en dan steeds als onderdeel van een groter bezit, vaak als schuur of stal van het grote huis De Rode Toren op de hoek van de Rodetorenstraat met de Lange Hofstraat, nu de afzonderlijke adressen Lange Hofstraat 26 en 28. In het begin van de zeventiende eeuw vindt een ingrijpende vernieuwing van de stal plaats en waarschijnlijk wordt het tot woonhuis met opslag verbouwd. De balken Rodetorenstraat 8. Het pand gemarkeerd op de kadastrale minuut van 1832. De kelder richting de straat. Duidelijk is de sprong tussen de twee gewelven te zien.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 51