és m 100JAARLUXOR Ter gelegenheid van het 100-jarig jubileum van Luxor doken Hans Heesen en Emy Vesseur in de geschiedenis van de Zutphense bioscopen. En die geschiedenis, vanaf 1901 tot nu, blijkt rijk en smeuïg. De Zutphense bioscopen Odeon aan de Berkelkade, Luxor op de Houtmarkt en de Schouwburg-Bioscoop op de Oudewand dateren alle drie uit de tijd van de zwijgende film. De eerste werd in 1917 opgericht door een slager, de tweede in 1918 door een handelaar in lederwaren en aan het hoofd van de derde, uit 1925, stond een gewezen automonteur. Heesen en Vesseur vertellen de verhalen van deze ondernemingen en portretteren de mensen erachter. Zo komen bekende namen voorbij als de in Zutphen geboren actrice Theo Mann-Bouwmeester en de Zutphense tekenaar Jo Spier die in 1945 door de Nazi's werd gedwongen mee te werken aan een propagandafilm over concentratiekamp Theresienstadt. Het boek 'Prikkelend in hoge mate' is te bestellen door 15,- over te maken op rekening NL83 INGB 0003 4772 37 van Stichting Film Theater Zutphen o.v.v. Boek en uw naam en adres. ligt onder een laag tapijt, wordt weer hersteld en zichtbaar gemaakt. CROWDFUNDING De herinrichting van de zaal wordt gefinancierd uit het eigen spaarpotje, maar voor de opknapbeurt van de gevel en de aanpassingen van de kelder is de bioscoop afhankelijk van de bijdragen van anderen. Jongerling: 'Restauratiearchitect Frans Ambagtsheer heeft onze wensen in kaart gebracht. Een aannemer gaat nu berekenen wat het gaat kosten. Afhankelijk van hoeveel geld er binnenkomt, kijken we aan het eind van het jaar welke onderdelen realiseerbaar zijn. Het zou toch mooi zijn als Luxor straks weer kan stralen als visitekaartje van de binnenstad.' Wilt u Luxor ook ondersteunen? Ga naar www.luxorzutphen.nl en klik op de afbeelding '100 jaar Luxor'. 49

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 49