CULTUREEL ERFGOED voor Luxor siert tot op de dag van vandaag nog steeds de Houtmarkt. De bioscoop telde bij opening in 1918 vierhonderd zitplaatsen met achterin een balkon voor de begeleidende muziek. In de jaren zestig wordt het theater gemoderniseerd en krijgt de zaal een lager plafond, 248 comfortabele stoelen, lambrisering en nieuwe vloerbedekking. Wegens teruglopende bezoekersaantallen sluit de bioscoop op 3 maart 1987 haar deuren. De bioscoop wordt verkocht aan Woningbouwvereniging Zutphen en vrijwel meteen verhuurd aan Stichting Filmtheater Zutphen, dat kort daarvoor is opgericht. Tussen 1987 en 1989 wordt het pand opnieuw verbouwd tot niet- commercieel filmtheater met tachtig zitplaatsen. Daarbij is veel van de oorspronkelijke indeling verloren gegaan. Onaangetast bleef de middeleeuwse kelder met een hoog tongewelf, waar het theatercafé een plek kreeg. Het huidige interieur van foyer en filmzaal dateert van 2005, naar een ontwerp van beeldend kunstenaar Gerrit van Middelkoop. RENOVATIEPLAN 'Komende zomer wordt de zaal opgeknapt met nieuwe stoelen en nieuwe vloerbedekking. Hier hebben we apart voor gespaard,' vertelt zakelijk directeur Greet Jongerling. 'Maar we willen ook graag het theatercafé in de middeleeuwse kelder functioneler en aantrekkelijker inrichten en tegelijk rolstoeltoegankelijk maken. Hiervoor wordt onder meer de bar verplaatst en de toegangstrap aan de kant van de Rodetorenstraat aangepast.' Een andere langgekoesterde wens is volgens Jongerling een tweede filmzaal met 50 stoelen achterin de kelder voor de vertoning van films voor een klein publiek. Daarnaast is de art-decogevel uit 1925 hard aan renovatie toe. Om deze in zijn oude glorie te herstellen wordt de stenen trap gerepareerd en voorzien van nieuwe trapleuningen in art-decostijl. Ook de luifel wordt vervangen. En de fraaie mozaïektegelvloer die naar binnen doorloopt en daar verborgen Rechts: Gevel van de 'Zutphensche bioscoop Luxor' (links) voor de verbouwing in 1925 (RAZ- collectie foto's kaarten). Links: De middeleeuwse kelder met tongewelf is nu in gebruik als theatercafé. Linksonder: Detail van de mozaïektegelvoer die doorloopt naar binnen. Onder: Ansichtkaart van de Houtmarkt richting Groenmarkt. Op het eerste pand links (nummer 64) is met enige moeite 'ameublements' op de gevel te lezen (RAZ-collectie foto's kaarten).

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 48