ADVIES DUURZAAM RESTAUREREN: GLAS MONUMENT MONUMENTENZORG, GEMEENTE ZUTPHEN Wie een monument bewoont of bezit, weet dat het kan worden gezien als een optelsom van details. Verander je één (belangrijk) onderdeel, dan heeft dat invloed op het totaal. Mede daarom is een vergunning vereist zodra je werkzaamheden gaat verrichten die effect kunnen hebben op de monumentale en/of de ouderdomswaarde. Dat is om de monumenten te beschermen, maar óók om ze op een duurzame wijze klaar te maken én te behouden voor de toekomst en hun nieuwe gebruikers. In deze eerste editie: glas. In discussies over de toekomst van monumenten is glas een hot item. Veel eigenaren willen graag isolerend glas toepassen. Maar vanwege de dikte van het glas was dit in het verleden niet toepasbaar in een monument zonder het beeld van het totaal óf de ouderdomswaarde te vernielen. Inmiddels zijn er veel technische ontwikkelingen die wél mogelijkheden bieden. Bij restauratie en verandering van ramen en glas zijn er een aantal punten waar je alvast rekening mee kunt houden. Historisch glas is vanwege het vele oorlogsgeweld in Zutphen heel zeldzaam. Bewaar het daarom zoveel mogelijk. Isolerende beglazing is vaak mogelijk als de afmeting van het bestaande raamhout inclusief de eventuele raamroeden voldoende is om het verantwoord aan te brengen. Het bewaren van hout profilering (versiering) is belangrijk voor een monument. Bij het vervangen van glas hoort ook het dichten van kieren en aansluitingen, anders heeft het weinig zin. Er zijn verschillende glassoorten ontwikkeld die dun zijn en in een oud raam kunnen worden geplaatst. Als je isoleert, kan vocht niet meer op het glas condenseren, dan moet er dus ook meer gecontroleerd geventileerd worden. Wel isoleren en niet ventileren betekent houtrot. Érgens in uw monument. Wanneer dun dubbelglas mogelijk is, zorgen zwarte of witte afstandsprofielen voor een goed resultaat. Dun dubbelglas kan ook met getrokken glas worden toegepast. Dit versterkt het historische karakter van een monument. Historisch glas wordt altijd gemonteerd met stopverf of een stopverfvervanger, niet met glaslatten. Voor sommige ramen is het plaatsen van een voorzetraam aan de binnenkant een slimme oplossing. De gemeente heeft samen met het Wijnhuisfonds en andere eigenaren de afgelopen tien jaar heel veel projecten uitgevoerd, waarbij specifiek veel ervaring is opgedaan met monumentenglas en restauratie. De erfgoedspecialisten van de gemeente Zutphen adviseren graag over het verduurzamen van uw monument of historisch pand in de beschermde stadsgezichten van Zutphen. Neem contact op met de gemeente via het algemene telefoonnummer 14 0575 of erfgoed@zutphen.nl 45

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 45