BUITENPLAATS Wijlen mijn buurman, Hendrik Engbers, sprak altijd met weemoed over Reuversweerd. De verwaarlozing van het kasteel deed hem pijn. Als 16-jarige begon hij zijn loopbaan als landarbeider op het kasteel, in dienst van Baron van Sytzama. Zijn ogen glansden als hij erover sprak. "Het park om het huis was zo prachtig!" Dat was mede aan hem te danken. Hij hield van het zware tuinwerk dat hij met zijn maat, Frits Huurnink, verrichtte. Ze namen hun pet af als de Duitsers gevorderd en in gebruik genomen als radiostation. Ook in mijn eigen boerderijtje, dat vroeger een dienstwoning was voor Reuversweerd, zaten Duitsers. Bij het afstomen van een laagje behang vonden we in 1985 hakenkruisen op de muur. Aan het einde van de oorlog werd er rondom het kasteel zwaar gevochten. Reuversweerd werd door de Canadezen vanaf de andere kant van de rivier beschoten. Veel omliggende boerderijen gingen in vlammen op. Het kasteel bleef stoer overeind, maar aan de achtergevel waren de granaatinslagen tot voor kort goed te zien. Nu staan er steigers om het huis en wordt er hard gewerkt om de buitenkant van Reuversweerd weer terug te brengen in zijn oude glorie. Het huis is sinds de oorlog niet meer als woonhuis gebruikt en de schade aan het huis werd niet of nauwelijks gerepareerd. Misschien lag er een doem op door de Duitse bezetting en het tragische lot dat de baron J.G.W.H van Sytzama trof. Kort voor het einde van de oorlog werd hij met zeven andere verzetsstrijders door Nederlandse SS'ers gefusilleerd. De boerderij naast het kasteel bleef wel in gebruik van de familie en was tot voor kort een melkveehouderij. Mijn buurman bleef de familie trouw Links: de granaatinslagen van beschietingen tijdens de oorlog waren tot voor kort goed zichtbaar. Rechtsboven: de statige voorgevel in empirestijl. Rechts: het kasteel staat nu volledig in de steigers. de baron en de barones uit rijden gingen in een koets met paarden. Voor de oorlog was Reuversweerd een befaamd hengstendepot en stoeterij. Mijn buurman schatte het aantal paarden op gemiddeld tachtig. Soms werd er een parade gehouden, waarbij een deftig gezelschap van de baron uitleg kreeg over elk paard. DUITSE BEZETTING Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd Kasteel Reuversweerd door

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 36