ONDERNEMEN IN EEN MONUMENT Oudewand 45 en Beukerstraat 2 gelden als beitelhuisjes. 'Wat een mooi pandje, dacht ik altijd wanneer ik erlangs fietste', vertelt Luken over Oudewand 1, in 1880 opnieuw opgebouwd in Beaux Arts-stijl. Ruim een eeuw geleden was er een kapper gevestigd, in een recenter verleden een shoarmazaak. De eettent zorgde voor een wat donkere uitstraling, niet in de laatste plaats doordat de openingstijden 's avonds waren. Zonde van het pand, vond Luken. 'Het is een karakteristiek monument en ik vond het tijd voor wat nieuws. Ik schreef een plan en BOG zei 'ga het maar doen'.' Tamelijk geruisloos ging SESAM in het voorjaar van 2018 open. Meer en meer klanten weten het zaakje te vinden. Wie de Facebookpagina raadpleegt, komt er al snel achter dat de kookkunsten van Luken gewaardeerd worden. Net als de ambiance. Het regent er aanbevelingen zoals 'Het is knus en heel erg ongewoon gewoon.' LOKALE PRODUCTEN Luken, die zijn verhaal doet bij een goed glas speciaalbier terwijl de avond over Zutphen valt, kan alleen maar blij worden van zulke reacties. Privé heeft hij een moeilijke tijd achter de rug, hij stopte met zijn cateringbedrijf en dan is het wel zo fijn dat een ongewis avontuur tot nu toe goed uitpakt. 'In de catering weet ik hoe de hazen lopen. Nu moet ik alles opnieuw ontdekken en dat is spannend.' De geboren Brabander kookt seizoensgebonden met producten uit de omgeving. Hij heeft een stuk of tien vaste adressen. Zo komt het varkensvlees uit Spankeren, de thee uit Tonden en de groenten uit de pluktuin in Zutphen. Biologisch, bewust en duurzaam zijn kernbegrippen. 'Geen kunststukjes, gekke fratsen of gastronomische foefjes. Het moet puur blijven, dat vind ik heel belangrijk. Ik heb niet de pretentie om sterren te koken. Je worteltje is bij mij een worteltje en je komkommer een komkommer. Ik ga het niet mixen in een drankje ofzo.' Achter SESAM zit volgens Luken geen doordacht concept. 'Nee, het ontstaat organisch.' Wel is het voor de eigenaar belangrijk het gevoel te hebben dat het helemaal zijn toko is. 'Ik heb de tafels zelf gemaakt, de vloer zelf gegoten en de keuken zelf ingericht. Er is niks niet gedaan. Elk detail is van mij, het moest mijn pandje worden.' WELSTANDSREGELS Dat hij het beitelhuisje liefheeft, is wel duidelijk. 'Het is klein en behapbaar en dat is mooi, want ik wil in m'n eentje verantwoordelijk zijn voor het eten en de bediening. Ik krijg trouwens veel hulp van stagiairs en vrienden en ook mijn dochter Isabella helpt graag mee.' Zowel binnen als buiten beschikt hij over twaalf zitplaatsen. Luken zou graag markiesjes en parasols willen, maar weet zich gebonden aan strikte welstandsregels. 'De aandacht mag

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 30