BINNENKIJKEN Hendrik Haafkens, boegbeeld erfgoed van de gemeente Zutphen: 'In de negentiende eeuwse straten zoals de Rozenhoflaan en de Jacob Dam Singel is een echte generatiewisseling gaande. Veel oude elementen, worden weer hersteld. Het meest in het oog springend is het herstel van de oorspronkelijke veranda's. Deze veranda's zijn vaak verbouwd tot binnenruimte of serre, maar worden nu op basis van oude tekeningen weer helemaal opnieuw gemaakt. Daarnaast is het energiezuinig maken ook een logische stap. Ook in deze huizen is veel gedaan. Van nieuwe geïsoleerde keldervloeren tot zonnepanelen op het dak. Het is steeds weer maatwerk en per huis verschillen de mogelijkheden. Het uitgangspunt van monumentenzorg is duurzaamheid en energiebesparing, want dat is van groot belang voor de toekomst van een monument.' aasssspïr. willen met culturele voorzieningen. 'Beseffen ze wel hoeveel onderhoud deze huizen vragen?' vraagt Cathrien zich af. Zelf neemt ze het onderhoud zeer serieus. Een keer per twee jaar komt de Monumentenwacht langs voor een inspectierapport. De inspecteurs doen dan direct kleine reparaties, maken goten schoon en vervangen kapotte dakpannen. In het inspectierapport bevelen ze werkzaamheden aan in volgorde van prioriteit. Zo was onlangs de restauratie van het balkon aan de voorzijde van het huis aan de beurt. 'We staan er nooit op, maar ja het is wel het aangezicht van het huis.' Het balkon aan de serre is een ander verhaal. Dat is wel het meest romantische plekje van het huis met zicht op de diepe groene tuin. 'Hier hoor je de vogels en nauwelijks stadsgedruis.'

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 18