BINNENKIJKEN HERKOMST RODETORENSTRAAT De naam Rodetorenstraat komt van het pand De Rode Toren aan de Lange Hofstraat 28 waar nu slagerij Hovenkamp zit. Het was een van de belangrijkste middeleeuwse herbergen in de binnenstad, naast herberg Vreden (Het Wijnhuis) en Gelre. De herberg is gebouwd in 1367 en kwam in 1492 in het bezit van Andries van Haeften. Hij was naast herbergier ook stadsschrijver, jurist, specialist in geldzaken én geestelijke. Door zijn actieve rol was herberg De Rode Toren een tijd lang een belangrijke ontmoetingsplek voor notabelen en stadsbestuurders. Ondanks meerdere verbouwingen heeft het pand nog steeds veel kenmerken die terugvoeren naar de huizenbouw van de veertiende eeuw. De laatste honderd jaar doet De Rode Toren dienst als slagerij. Jeroen Krijnen, bouwhistoricus bij de gemeente Zutphen, publiceerde in 2005 een groot onderzoek naar de historie van dit pand in Monumentaal, de voorganger van Zutphense Pracht. intact. Dat is ook mede de reden dat ons huis een rijksmonument is.' In het Regionaal Archief Zutphen is terug te vinden dat de bestemming van het huis in 1973 verandert van pakhuis in woonhuis. Marjolein: 'Wat we weten via de vorige eigenaar is dat er ooit een meubelopslag of een meubelmakerij in zat. Dat voelt heel mooi, omdat ik ook meubels restaureer. Daarnaast hebben we via onze buren gehoord dat in dit pand vermoedelijk een tijdelijke herberg heeft gezeten voor de klokkengieters van de Walburgiskerk en de Wijnhuistoren. Het klinkt plausibel omdat we er precies tussenin zitten, maar we hebben dit nog niet kunnen staven. Ook niet of het gaat om de beroemde gebroeders Hemony. Het huis heeft nog veel geheimen voor ons. Ooit hopen we die te ontrafelen en vast te leggen voor toekomstige generaties.'

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 11