Linksboven: het uitzicht vanaf het dakterras. Rechtsonder: De kaarsnis stamt uit de veertiende eeuw, mogelijk zelfs uit de dertiende eeuw. Rechtsonder: Het hijswiel is nog in tact. 400 jaar staat. We houden niet van half werk. We zorgen dat we goed materiaal vinden en gebruiken voor het onderhoud en dat het past bij dit huis. Het liefst doen we zoveel mogelijk zelf of met de hulp van specialisten. De zijgevel aan de kant van de Raadhuissteeg hebben we vanaf hoge steigers helemaal zelf afgebikt. Ik schat dat er wel 1000 kilo puin af is gekomen. Maar nu kan het wel weer jaren mee.' Andere bijzondere details van het huis zijn de hoogte van ruim 18 meter tot aan de nok van het monumentale zadeldak. Het huis heeft daarnaast nog vier kaarsnissen die aan beide zijden van het huis zitten. MUREN UIT DE VEERTIENDE EEUW Een bezoek aan het Regionaal Archief Zutphen leert dat de historie van De Roodetoren niet eenvoudig boven tafel te krijgen is. Gelukkig lopen we stadsarcheoloog Michel Groothedde tegen het lijf. 'De naam van het pand is geen historische naam, die heeft een eigenaar er vermoedelijk in de jaren '80 van de twintigste eeuw aan gegeven. De straat is vernoemd naar herberg De Rode Toren die vanaf 1373 tot in de 18e eeuw op de hoek van de Lange Hofstraat zat, in het pand waar tegenwoordig een slagerij is gevestigd. Wat we zeker weten over het huis is dat het een middeleeuwse kern heeft. Gezien de kaarsnissen in dit pand kan ik ieder geval zeggen dat de muren in de veertiende eeuw zijn opgetrokken. Mogelijk zelfs al in de dertiende eeuw. Zeer waarschijnlijk maakte het huis onderdeel uit van een complex van panden en was er een verband met de woningen aan de linkerkant. Hier hebben vooraanstaande Zutphense koopmansfamilies gewoond zoals de families Schimmelpenninck en Aitsack, die wellicht ook op nummer 16 hebben gewoond.' Marjolein en Claus willen graag nog een keer dieper in de geschiedenis van hun woonhuis duiken. 'Wat we zeker weten is dat dit pand dienst heeft gedaan als pakhuis. De balken zijn namelijk enorm en het oude takelrad op zolder is nog geheel 10

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 10