HET WITTE HUISJE OP DE BLEEK Burgemeestersdroom Deur in de stadsmuur Op de plek waar nu 'het witte huisje' van Arnold en Mieke staat, stond in een ver verleden de Doodgravertoren. Deze werd bewoond door de doodgraver van de stad. Het huis van Arnold en Mieke is gebouwd tussen 1800 en 1830 en gaf onderdak aan maar liefst vier gezinnen van Bleekwerkers. Elk gezin had een huisje ter grootte van een raam en een deur. Later werd het pand onderdeel van Brandewijn Stokerij de Mispelblom en inde jaren 60 heeft er nog een jongerensoos gezeten waarna het pand in verval raakte. Begin jaren '70 werd het gekocht door het echtpaar Johan Kruijff en Rietie Kruijff-Leijs en sinds 2006 zijn Arnold en Mieke eigenaar. De Bleek, waaraan het huis ligt, dankt zijn naam aan een vrij korte periode uit de geschiedenis waarin het als bleekplaats werd gebruikt door wasserij Wissink. Op het grasveld werd het wasgoed uitgelegd, waarna het door een chemische reactie met het gras gebleekt werd, een typisch 19e-eeuws fenomeen. aankoopmakelaar gezocht en de verkopend makelaar gebeld om te zeggen dat we geïnteresseerd waren. Zijn woorden waren: 'U bent niet de enige meneer. Er staan nog zo'n 25 gegadigden op mijn lijstje.' Dat Arnold en Mieke uiteindelijk bovenaan dat lijstje kwamen te staan, is mede te danken aan een prent uit 1970. Op deze pentekening staat een afteelding van het huis in de bouwvallige staat zoals mevrouw Kruijff en haar man het begin jaren '70 kochten. De tekenaar, D.E. Langlois Van den Bergh, had de prent de titel 'De Burgemeesterdroom' gegeven, omdat het de droom was van burgemeester Kruijff om dit pand te restaureren én te bewonen. Omdat haar man nooit in het huis heeft gewoond, wilde zij na 35 jaar heel graag dat er alsnog een burgemeester in De Mispelblom kwam wonen. Arnold: 'Daarom verleende zij ons voorrang bij de koop. We hebben uiteraard gewoon de vraagprijs moeten betalen. Natuurlijk vonden we dat ook best eng. De crisis was nét begonnen en we moesten ons huis op de Deventerweg óók nog verkopen. Toch hebben we nooit spijt gehad van deze stap en voelen we ons nog elke dag bevoorrecht dat we hier mogen wonen. Mevrouw Kruijff was ook écht blij dat wij hier gingen wonen en heeft ons alle originele bouwtekeningen nagelaten, net als de prent De Burgemeestersdroom, die inmiddels al ruim vijftig jaar hier in dit huis hangt.' Toen Arnold en Mieke in 2006 zelf de Mispelblom gingen bewonen, was er 35 jaar lang niets meer aan het huis gedaan. De Burgemeestersdroom EBmfflslBHi

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 8