ERFGOEDFESTIVAL WEETJES OVER DE WALBURGIS Tentoonstellingen Grootste museum van Nederland De toren van de Walburgis is nu 76 meter hoog, maar tot 1600 was hij met 117 meter hoger dan de Dom van Utrecht die 112 meter is. Op 30 maart 1948 brandde de torenspits uit 1633 af. In 1968 werd de oude peperbus na jarenlange discussie hersteld. De kerk en Librije zijn sinds 1966 rijksmonument Het doopvont stamt uit 1527 Het Baderorgel uit 1637 is een van de grootste orgels in Nederland De Walburgiskerk staat in de top 100 van de Nederlandse UNESCO-monumenten entree bij het schelpenkoepeltje meer het hart geworden van cultureel Zutphen. Per 1 juli opent de entree van de Walburgis ook aan de voorzijde van het plein. 'Dat kon voorheen niet omdat de deur aan de voorzijde voor enorm veel tocht in de kerk zorgt. Dat lossen we op door om de entree een glazen wand in de kerk te plaatsen. Ook komt bij de nieuwe ingang een balie en een winkeltje. Dat de ingang nu achterin zit is heel onlogisch. Je ziet ook toeristen automatisch naar de rode deur lopen. Het is daarom echt goed dat de ingang terugkomt aan het plein, zodat de kerk meer betrokken wordt bij het culturele hart van de stad.' De verruimde openingstijden en de winkel vragen veel van de ruim 115 vrijwilligers. 'Dit is een groep die we koesteren en waar we ontzettend blij mee zijn. We willen op termijn deze groep graag aanvullen met mensen die heel specifieke kennis in huis hebben. Ik kan me zelfs voorstellen dat er een vrijwilligerspool komt voor heel Zutphen waarin mensen zitten die graag iets voor de stad willen doen en niet specifiek voor één monument of evenement.' De vernieuwde exploitatie van de kerk, waarbij de kerk zich op termijn zelf moet bedruipen, vraagt niet alleen om een entreeprijs, maar ook om nieuwe activiteiten. Een grote verandering is dan ook de komst van diverse tentoonstellingen in de Walburgis. Woudenberg: 'We starten op 15 mei met de eerste tentoonstelling Blik in de kerk. Dit is een hele brede tentoonstelling die heel letterlijk mag worden genomen. Mensen kunnen niet alleen weer een blik werpen in de kerk, maar er is ook letterlijk blik aanwezig. Daarnaast vertellen we de hoogtepunten uit het verleden van de kerk, laten we de hoogtepunten van een aantal archeologische vondsten zien en kunnen bezoekers zelf door een replica van de Bachbijbel bladeren. Tijdens de eerste tentoonstelling leren kinderen spelenderwijs de mogelijkheden van blik kennen en krijgen alle inwoners van Zutphen de kans om hun eigen 'blik op de kerk' tentoon te stellen.' Ook voor de rest van het jaar zit de Walburgis al vol. 'Waar we heel blij mee zijn is dat de World Press Photo begin juli weer naar de Walburgis komt. Dit jaar alweer voor de vierde keer. En waar we ook trots op zijn is de tentoonstelling over Copernicus die begin augustus opent. 'De Librije van Zutphen heeft de eerste druk van zijn beroemde boek De revolutionibus orbium coelestium uit 1543, over de omwentelingen van de hemellichamen, in haar bezit. Dit jaar is het precies 475 jaar geleden dat het uitkwam, een mooi moment voor een tentoonstelling. Er niet alleen aandacht voor Copernicus, maar ook voor Zutphen in 1543.' Alsof dat nog niet genoeg is, wordt de Walburgis ook onderdeel van het Grootste Museum van Nederland. Het initiatief hiervoor komt van Museum Catharijneconvent in Utrecht dat hiermee een platform wil creëren voor de mooiste kerken van Nederland. 'Voor ons betekent dit gratis landelijke marketing, en omdat het initiatief een financiële bijdrage krijgt van de BankGiroLoterij verzorgen zij voor ons de audiotour in het Nederlands, Engels en Duits. Erg fijn en het scheelt ons geld. In de slipstream hiervan gaan we ook de museumkaart aanvragen, zodat kaarthouders gratis naar binnen kunnen. We hebben gezien dat dit echt een aanjager is voor het aantal bezoekers, dus hopelijk lukt het om per 1 januari 2019 aangesloten te zijn. Als ik naar de toekomst kijk, hoop ik dat op termijn de Walburgis landelijk een begrip is en dat mensen speciaal voor de kerk Zutphen aandoen en en passant natuurlijk ook onze mooie stad.' Tekst: Brigiet Bluiminck Tijdens de middeleeuwen, ongeveer zeshonderd jaar geleden, was Zutphen een graafschap en onderdeel van het machtige hertogdom Gelre. Tijdens het erfgoedfestival kunnen bezoekers aan de hand van een korte film, een grote kijkkaart en een wandelroute door de kerk ontdekken welke sporen herinneren aan dit roemrijke verleden. Deze presentatie wordt in dezelfde periode gehouden in de kerken van Nijmegen, Arnhem en Roermond en is onderdeel van het erfgoedfestival 'Over grenzen van Gelderland'. Zutphense Pracht 157

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 57