Omwenteling voor de Walburgiskerk Kerkhof 3 De Walburgiskerk staat aan de vooravond van een enerverend jaar. Dankzij de aanleg van vloerverwarming is de kerk voortaan twaalf maanden per jaar toegankelijk. Dat betekent meer activiteiten, ruimere openingstijden en daardoor veel ambitieuze plannen. '2018 is een cruciaal jaar voor de kerk', aldus interim manager Arjen Woudenberg. Verruimde openingstijden Ingang aan de voorzijde De Walburgiskerk is al eeuwen een icoon voor Zutphen. De kerk was jarenlang eigendom van de Protestante Gemeente Zutphen, maar is in 2016 overgaan naar de Stichting Oude Gelderse Kerken (SOGK) die ook eigenaar is van de synagoge in de Dieserstraat. In 2016 werd ook de Stichting Walburgiskerk Zutphen opgericht met als taak de Walburgiskerk zodanig te exploiteren dat de bedrijfskosten en het onderhoud van de kerk op termijn zelf worden opgebracht. Aan Arjen Woudenberg, die in november 2017 voor één dag per week is aangesteld als interim manager, de schone taak om de interne organisatie binnen de kerk te stroomlijnen. 'De Walburgiskerk behoort tot de tien belangrijkste kerken in Nederland. Onder meer door de Librije. Van deze kettingbibliotheek zijn er wereldwijd maar twee bewaard gebleven. Daarmee hebben we in Zutphen echt iets unieks. Dit jaar wordt een cruciaal jaar. De kerk werd in de middeleeuwen niet alleen als gebedshuis gebruikt, maar had veel meer een sociaal culturele functie. Die functie gaan we terugbrengen in de kerk.' Op 8 mei heropende de kerk na een flinke verbouwing weer haar deuren. De banken zijn verdwenen en de nieuwe vloerverwarming zorgt voor een aangenaam klimaat. Twaalf maanden per jaar. Een van de belangrijkste dingen die veranderen zijn dan ook de verruimde openingstijden. 'Vanaf juni hanteren we dezelfde openingstijden als Musea Zutphen. Bezoekers kunnen voor 5,50 euro naar binnen in de kerk en mogen voor die prijs de toren op, de Librije bezoeken en er is een audiotour in ontwikkeling die ze kunnen volgen. Deze is nog niet klaar als de kerk opent, maar we hopen hem zo snel mogelijk te krijgen. Omdat we ons realiseren dat de kerk ook toegankelijk moet blijven voor Zutphenaren die eventjes naar binnen willen, starten we met een Vriendenstichting. Als vriend van de Walburgis kun je gratis de kerk bezoeken en krijg je bovendien korting op evenementen en concerten. Zo blijft de kerk juist voor de inwoners van Zutphen toegankelijk. Hoe dit precies vorm gaat krijgen is nu nog niet bekend, maar er wordt hard gewerkt om dit zo snel mogelijk te realiseren.' Het 's Gravenhof is met de komst van Musea Zutphen en de

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 56