Slopen iN een monument: hoe ziT het ook al weer? Vijf vragen aan het cluster monumentenzorg Zonder vergunning slopen in monumenten: het gebeurt helaas nog al te vaak. Eind 2016 bleek Beukerstraat 30 bijna volledig gestript te zijn en vorig jaar moest de gemeente wéér ingrijpen toen bleek dat er in Villa Berkeloord in Warnsveld werd 'gerenoveerd' zonder vergunning. Slopen in monumenten: Hoe zit ook het ook alweer? Vijf vragen aan Agnes Koster, Jeroen Krijnen en Erik Rinia van het cluster monumentenzorg van de gemeente Zutphen. Een eeuwenoude trap en originele balken uit net midden van de achttiende eeuw slopen uit een monument, dat is een doodzonde toch? Vanwaar de strafzaak? Wanneer heb je eigenlijk een vergunning nodig als je iets wilt doen in een monument? 'Op het moment dat je een kettingzaag hoort in de binnenstad weet je dat het foute boel is. De gemeente heeft de verbouwingswerkzaamheden onmiddellijk stil gelegd. En omdat de schade zo groot was en het historische casco onherstelbaar is beschadigd, is er zelfs aangifte gedaan van vernieling op basis van de Erfgoedwet. Het was één van de eerste strafrechtelijke vervolgingen op basis van dit handelen in Nederland, waarmee we feitelijk een soort voorbeeld hebben gesteld voor heel Nederland. De pandeigenaar heeft nog geprobeerd het sloopwerk alsnog te legaliseren door een vergunning aan te vragen, maar daar zijn we niet mee akkoord gegaan. Vervolgens is er een nieuwe aanvraag gedaan waarin het herstel van de trap en de balken werd meegenomen. Die vergunning is wel verleend. Gelukkig kon dit, omdat de gesloopte delen nog in het pand lagen, maar vaak is de schade niet meer te herstellen. Inmiddels zijn alle balken van de eerste verdiepingsvloer en de houten trap gereconstrueerd door hergebruik van de originele gesloopte materialen. Er loopt nog een strafzaak en het wachten is op de rechter die een uitspraak moet doen over de geëiste boetes van 10.000 euro.' 'Er is in dit pand echt cultuurhistorische waarde verloren gegaan. We willen duidelijk maken dat zoiets absoluut ontoelaatbaar is. Daarom hebben we aangifte gedaan en ligt er een strafrechtelijke zaak. Net als bij een verkeersovertreding. Je doet iets wat niet mag, in dit geval onherstelbare schade aanbrengen aan een monument, en daarvoor dien je een boete te krijgen.' 'Bij alle werkzaamheden die effect kunnen hebben op de monumentale waarde van een monument. Dat kan variëren van wijzigingen in het uiterlijk, in de inpandige structuur, maar ook het verwijderen van historische verflagen of isoleren valt hieronder. Er bestaat een landelijke vergunningscheck waarmee een aanvrager kan bepalen of een omgevingsvergunning nodig is, maar we adviseren eigenaren om altijd de gemeente erbij te betrekken om zo te bepalen of werkzaamheden vergunningsplichtig zijn of niet. Als het binnen een beschermd stads- of dorpsgezicht en/of binnen een monument aankomt op het toetsen van

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 54