O ZUTPHEN, LET OP U SAECK Cor Witbraad - Een Zutphenaar Het is voorjaar, bij uitstek de tijd waarin Zutphenaren hun huizen onder handen nemen. Er wordt onderhoud gepleegd en schilderwerk verricht. De huizenbezittende stichtingen en de particuliere eigenaren zorgen voor een goed verzorgd huizenbestand. Samen staan ze ervoor dat de stad er puik uitziet. Bezoekers van de stad valt dat op. Je hoort ze erover praten. De schoonheid van de stad ontgaat ook de personen en instellingen niet die hun werk maken van het organiseren van evenementen. Die zien de stad als een fraai decor, waarin zij wel een evenement willen houden. De binnenstad en vooral de markten scoren hoog. Bij de gemeente Zutphen valt dat goed. Die gunt, heet het, de bewoners wel wat levendigheid en de middenstand en de horeca wel wat extra omzet. En als een evenement ook nog toeristen trekt, nou dan kan de lol helemaal niet op. De bewoners van de binnenstad - zoals ik - staan tegenover dit alles wat ambivalent. Ze realiseren zich dat hun keuze om in de binnenstad te wonen ook de keuze voor levendigheid bij hun voordeur inhoudt. Prima. En dat daar evenementen bij horen. Ook goed. Maar toch, het ene evenement is het andere niet. Naar sommige wordt uitgekeken. Andere worden verafschuwd. Tot de eerste categorie behoren de stille feesten, zoals de brocantemarkt, passend als die is bij de stad die Zutphen is. Zutphen is dan meer dan slechts decor. Zaken komen dan samen. De markt trekt veel bezoekers die in alle rust hun dingen doen. Muziek klinkt er niet of nauwelijks. Zutphen en een nostalgische markt, dat klikt. De evenementen van de tweede categorie - verreweg de meeste - zijn die van de ontmoeting en de beleving. Met Zutphen als zodanig hebben deze evenementen niets van doen. De stad fungeert hier slechts als decor. De drank vloeit rijkelijk. De muziek, die gemakkelijk 85 decibellen haalt, is knoerthard. De feestgangers moeten elkaar beschreeuwen. De omwonenden kunnen in hun huizen geen gesprek voeren. Kabaalevenementen zijn het. Er rest de bewoners slechts het wachten tot het evenement afloopt. Dan kunnen de kinderen van de geïmproviseerde slaapplaats naar hun eigen bed gebracht worden. De volgende dag worden de stoepen geboend. Naast deze uitersten kent Zutphen nog tussenvormen van evenementen. Minder ingrijpend. En verder is er, het hele jaar door, horecagedruis. Meestal valt dat mee, soms helemaal niet. Wat altijd tegenvalt is het dronkenmans- en dronkenvrouwsgelal in de late en vroege uren. Het is tijd dat deze horecaoverlast wordt gereduceerd. En de kabaalevenementen, weg ermee! Die passen echt niet, helemaal niet in een woonomgeving. Eigenlijk is het onbetamelijk dat ze er gehouden worden. Gemeente, winkeliers, horeca, (culturele) organisatoren en bewoners moeten rond de tafel om samen een nieuw Zutphens levendigheidsbeleid vorm te geven. Evenementen, horeca, kermis, veiligheid en wat al niet meer, moeten in hun samenhang worden bezien. Uiteraard moeten daarbij ook de toeristen aan bod komen. Daarvan vinden de marketeers dat je er sowieso nooit genoeg van naar de stad kan lokken, terwijl de centrumbewoners - denkend aan Amsterdam, Giethoorn en Volendam - de omvang van het toerisme juist onder controle willen houden. Tja! Doel moet zijn om te komen tot een voor allen - bezoekers en bewoners, jong en oud - levendige en leefbare stad. Ik daag Zutphen uit om de proef te nemen in de openbare ruimten van de binnenstad met evenementen zonder versterkte muziek. 'Dat gebeurt nergens', hoor ik al zeggen. Nou en? Zutphen heeft zich al vaker voorlijk betoond. Op naar de situatie met prachtige evenementen, passend in de prachtige binnenstad met prachtig onderhouden monumentale panden. Zutphense Pracht in meervoud. Zutphense Pracht

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 50