KARIN GUNDERMAN: 'MOET JE DAAR WONEN, IN DIE GRIBUS? voor gestreden, maar omdat het een Rijksmonument is, kon men het aanvankelijk niet voor elkaar krijgen bij de afdeling monumentenzorg van de gemeente Zutphen.' 'Dat klopt', beaamt directeur Silvia Heyl van Stichting BOG, de stichting die namens het Wijnhuisfonds de appartementen op het Oude Bornhof beheert. 'Wij kregen al een aantal jaren klachten van de bewoners over het comfort in de woningen. En terecht, want het zijn best dure woningen en daar hoort ook wat tegenover te staan. Maar je mag niet zomaar dubbelglas in een monument plaatsen. Daarom hebben we samen met de gemeente Zutphen het Oude Bornhof als pilotproject naar voren geschoven. Daarbij wilden we onderzoeken of kozijnen met dubbelglas zodanig gemaakt kunnen worden dat de monumentale waarde geen schade wordt aangedaan, maar dat we de woningen toch comfortabeler én toekomstbestendiger kunnen maken, want dat was voor ons de voornaamste drijfveer om dit te doen.' Bijdrage aan verduurzaming 'Toen ik hoorde dat er woningen zouden komen in het Oude Bornhof dacht ik: dat wordt dan net zoiets als het Begijnhof in Amsterdam. Als geboren Amsterdamse leek dat me wel wat. In 1976 kreeg ik een bovenwoning toegewezen. Omdat ik de eerste bewoonster was, heb ik de hele ontwikkeling van dit pand meegemaakt. In het begin werd er raar tegenaan gekeken. 'Moet je daar wonen, in die gribus?', vroeg iedereen. Van 1962 tot '69 waren hier mensen uit Nieuw-Guinea opgevangen, kunstenaars hadden er een atelier en daarna heeft het een tijd leeggestaan. Vanaf de Zaadmarkt zag je door het hek niks anders dan hoog onkruid. Maar ik dacht: het is een leuk hofje midden in de stad. En dat is het uiteindelijk ook geworden. Toen het eenmaal vorm had gekregen was er al gauw een wachtlijst van mensen die hier wilden wonen. In die begintijd hebben we zelf rollen gras gehaald om een gazonnetje te maken zodat de kinderen die hier woonden er konden spelen. Toen het laatste blok klaar was, kwam de gemeente met het plan voor een gazon met paden en kruidentuintjes. Maar de mensen in de benedenhuizen wilden graag zelf tuinieren. Zij hebben het voor elkaar gekregen dat ze het strookje voor hun huis mochten onderhouden. Ik heb eerst boven gewoond, later ben ik een verdieping gezakt, naar de begane grond. Elke stadswandeling van Zutphen gaat over het hof. De toeristen lopen hier onveranderlijk met een glimlach op hun gezicht rond. Nadelen van deze locatie vind ik de stadsfeesten met al dat lawaai, de wildplassers tijdens kermis en ik heb me altijd gestoord aan de fietsenstalling. Vooral op marktdagen worden de fietsen her en der geparkeerd, dat is al 40 jaar zo. Ik vind dat het niet hoort op een historisch hofje. Maar verder is het hier heerlijk. Ik woon midden in de stad en ben overal dichtbij. Dat ik hier ben gaan wonen was een van de betere beslissingen die ik in mijn leven heb genomen. Zoals het ook een goede beslissing was om een etage te zakken.' 1^1 Zutphense Pracht Er werd een prijsvraag uitgeschreven onder twee bedrijven waarbij Wolters uit Deventer als winnaar uit de bus kwam. Heyl: 'Zij hebben eerst tot twee keer toe een proefraam gemaakt waarbij we naar precies de juiste balans moesten zoeken tussen het zo smal mogelijk kunnen houden van de horizontale roede en de dikte van het dubbelglas. Bij die ontwikkelingen en optimalisatie is ook de gemeente nauw betrokken geweest. En het mooiste is dat we nu niet alleen voor Zutphen een stap hebben gezet, maar dat er op ons initiatief door Wolters een raam is ontwikkeld dat bijdraagt aan verduurzaming en verbetering van wooncomfort zonder het monumentale karakter van een pand aan te tasten.' 'De werkzaamheden hebben heel wat voeten in aarde gehad', vertelt Kees Etienne. 'Elk pand is anders. Bij ons zijn ze vier keer de ruiten komen meten.' Inmiddels zijn de schuiframen in bijna alle appartementen vervangen door nieuwe schuiframen met isolerende beglazing, verborgen ventilatieroosters en optimale tochtwering. Na de zomer wordt het duurzaamheidsproject afgerond en zitten alle bewoners van het Oude Bornhof er weer warmpjes bij. Tekst: Nicolien van Doorn Foto's: Berthil van den Brink

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 48