k llfl Zicht op de Berkel Duitse bunkers I plan voor een park met twintig bungalows haalde het niet bij de raad. Dat was in 1974. Toen werd het huis te koop aangeboden en heb ik het voor een zacht prijsje kunnen kopen. Ik heb het idee dat ze er achteraf behoorlijk spijt van hadden dat ze het verkocht hadden. Voor mij was het een uitkomst.' Brinkman vestigde er zijn kantoor en tekenkamer. Het restant van de oranjerie liet hij verwijderen. Na zijn pensionering verhuurt hij het als kantoorvilla. Op dit moment staat het pand, na het vertrek van de laatste huurder, leeg. 'Het huis is dringend aan een onderhoudsbeurt toe. Plannen daarvoor zijn in de maak.' Het koetshuis, ook een rijksmonument, dat ver achter het hoofdgebouw op een prachtige plek met zicht op de Berkel is gelegen, bleef eigendom van de familie Sprenger van Eyk, net als het bos en de fraai aangelegde tuin. De huidige bewoner is mevrouw J.C. van Munster van Heuven- Sprenger van Eyk, de dochter van de oorspronkelijke eigenares. Zij komt zelf uit Rotterdam, waar haar man een fabriek in nonferro metalen had. 'Ik ben in Limburg geboren en na mijn huwelijk in Rotterdam gaan wonen. Omdat we het er erg ongezond vonden zijn we naar Warnsveld verhuisd. Mijn man is in 2001 overleden.' Zij vertelt dat het huis in de Tweede Wereldoorlog werd gevorderd door de Duitsers. 'Zij hebben het met respect behandeld en lieten het keurig achter. De Canadezen, die na de oorlog het pand bewoonden, hebben in het gebouw een grote ravage aangericht. Dat gold ook voor de Rekkense inrichtingen, die veel van het authentieke interieur, zoals de antieke badkuipen en schoorstenen hebben verwijderd.' Wat mevrouw Van Munster van Heuven-Sprenger van Eyk nog weet te vertellen is dat de Duitsers aan de westkant van het pand een aantal bunkers hebben gebouwd. 'Die staan er nog steeds, al hebben we die wel dichtgemetseld, want als kinderen er gaan spelen kan er van alles gebeuren.' Tekst: Ton van Ingen Schenau Foto's: Thoma Post Zutphense Pracht 45

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 45