mm Groot Baank Huis voor ongehuwde moeders Bungalowpark Twee herenhuizen op één landgoed dus, het nieuwe (Groot Baank) en het oorspronkelijke (Oud Baank). In 1864 liet de volgende eigenaar een 'monsterachtige' oranjerie tegen de oostgevel bouwen en werd Oud Baank afgebroken. In 1882 is ook die oranjerie weer voor driekwart afgebroken en wordt de geveltop gewijzigd. Daardoor krijgt het pand ongeveer het huidige aanzien. Bouwkundig wordt het huis beschreven als een (wit) gepleisterd rechthoekig gebouw in neoclassicistische trant. Het heeft een souterrain, parterre en verdieping. De voor- en achtergevel bezitten middenrisalieten(uitbouwen), aan de achterzijde bekroond door een houten fronton. Het heeft een schilddak met hoekschoorstenen en vensters met empireschuiframen. De middenpartij van de voorgevel heeft een driehoekige bekroning met arkel(erker)torentjes in neogotische stijl. Tegen de oostelijke zijgevel bevindt zich een overdekte voorrit voor koetsen met daarop een verdieping in eclectische vormen, verbouwd onderdeel van de in 1880 grotendeels afgebroken oranjerie. In het begin van de vorige eeuw kwam het goed in handen van vice-admiraal Fritz Bouduin, die daar in 1943 overleed. Het kwam daarna in handen van zijn jongste dochter Constance Elisabeth Sprenger van Eijk. Van 1950 tot 1968 werd het gebouw verhuurd aan de Rekkense Inrichtingen, eerst voor minderjarige meisjes en later voor ongehuwde moeders met hun kind. Voor die tijd was het landgoed, dat een grote oppervlakte tussen de Rijksstraatweg en de Berkel besloeg, al meerdere malen verkaveld. Grote stukken werden bij die gelegenheid verkocht. De huidige eigenaar van het huis, de architect Jan R. Brinkman vertelt dat de eigenaresse zich toen van het landgoed wilde ontdoen. Er werden verschillende plannen gepresenteerd voor een nieuwe bestemming. Brinkman: 'Eerst werd in 1970 een plan ontwikkeld om op het terrein een verzorgingsflat te bouwen, maar dit plan ketste af bij de verschillende instanties. In 1973 stond er ineens een stuk in het Zutphens Dagblad dat er bungalows zouden komen op het terrein van De Baank. Grote irritatie bij de gemeenteraad, want het college van B W bleek dit zonder de gemeenteraad erbij te betrekken te hebben geregeld. Tijdens de behandeling in de raad bleek dat die plannen al zeker een jaar speelden. Het ging om negenendertig bungalows. Later werd dit aantal teruggebracht tot dertig. Er is toen van alles geprobeerd om de plannen toch door te laten gaan. De gemeente kreeg een bos van anderhalve hectare aangeboden, een speelweide en een vijver. Alles op het terrein van De Baank. Het landhuis en het koetshuis zouden dan worden afgebroken. Toen dat in een bestemmingsplanprocedure kwam verwierp de gemeenteraad, die door alle geheimzinnigdoenerij behoorlijk geïrriteerd was, het voorstel. Ook een volgend 44 Zutphense Pracht

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 44