STATIG LANDHUIS MET EEN BEWOGEN GESCHIEDENIS Huize Baank, Rijksstraatweg 119 Aan de Rijksstraatweg in Warnsveld staat Huize Baank, een van de beeldbepalende landhuizen van het dorp. Het pand, een rijks- en gemeentelijk monument, valt op door zijn bijzondere uitstraling. Het is witgepleisterd, in neoclassicistische stijl gebouwd en omgeven door een parkachtig bos in Engelse landschapsstijl. Huize Baank is een landgoed met een bewogen geschiedenis, dat vaak en door allerlei omstandigheden in andere handen is overgegaan. Het bestaat al sinds de late middeleeuwen, maar dan als 'herenboerderij'. De eerste vermelding dateert van 1447 als blijkt dat een zekere Katerine Stuerman inkomsten trekt van het pand. Het heeft dan de naam Stuermanscamp. In 1520 komt het in handen van de eigenaren van het aanpalende 't Velde. Samen daarmee wordt het in 1647 verkocht aan Theodora van Salland, weduwe van Dirk van Keppel van Huize De Voorst. Vijftig jaar later komt de 'nieuwe' eigenares in financieel zwaar weer te verkeren. In 1694 zijn haar schulden zo hoog opgelopen, dat een aantal schuldeisers de boel verkoopt aan Arnold Joost van Keppel van Huize De Voorst. Bij die gelegenheid duikt voor het eerst de naam Baink op, die later in Baank veranderd is. Pas in 1826, onder een van de volgende eigenaren, mr. P.J.TH.van Hamel, wordt de eerste steen gelegd voor het huidige gebouw. Bij de volgende eigendomswisseling heet het dan ook 'Het buitengoed Baank, bestaande in een kapitaal heerenhuis, een kleiner zeer logeabel (bewoonbaar) heerenhuis met annexe arbeiderswoning en eene katerstede(boerderij) het Jongbloet'

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 43