Tentoonstelling hele partij opgekocht. Daardoor hebben we nu weer hetzelfde type met dezelfde kleur.' In de kappen zijn ook leuningen en trapjes bevestigd voor de veiligheid van de vakmensen van bijvoorbeeld de Monumentenwacht. Al het voegwerk van de toren is ook hersteld, er is klein metselwerk en timmerwerk uitgevoerd. Tijdens de werkzaamheden zijn de cijferringen van het uurwerk en de haan opnieuw verguld. Hiervoor was de steiger rond de toren nodig, hoewel de haan met een hoogwerker van de top is gehaald. 'De toren zelf is niet hoog, maar als je aan de voet van de spits staat ben je pas op de helft', merkt Tiecken op. Achter het glas-in-lood van de vijf onderste koorramen zijn bindstaven bevestigd. Er zat in deze vensters veel glas met dun lood. Door het gewicht waren de onderste panelen gaan zakken en de ramen gaan golven. Om de toren toegankelijk te maken voor bezoekers zijn de ladders vervangen door trappen en bordessen en de luikjes in spits door glas, zodat je er door naar buiten kunt kijken. De galmborden zijn ook vernieuwd. Ze staan altijd gekanteld om het geluid naar buiten te laten ontsnappen en te voorkomen dat regen binnenkomt. Daardoor ontnemen ze bezoekers het uitzicht. Hier is een oplossing voor gevonden: de onderste galmborden kunnen worden bediend, zodat je er door naar buiten kunt kijken. a /imi uiMtr* Terwijl de vakmensen de laatste hand aan de werkzaamheden leggen, peinst Heuver over de volgende fase. Als de restauratie voltooid is, is de toren toegankelijk voor het publiek. 'Het gebouw is natuurlijk al indrukwekkend en daar kunnen we nog iets aan toevoegen. We willen de museale functie versterken.' Hij denkt aan het inrichten van tentoonstellingen over de Nieuwstadskerk op de torenzolders. Bijvoorbeeld over het lood uit de glas-in-loodramen dat door de Spanjaarden in de Tachtigjarige Oorlog gebruikt is om kogels van te maken. Elke zaterdag van juli tot oktober zijn de kerk en de toren van 11.00 tot 15.00 uur open voor publiek. Ondertussen werken de vrijwilligers aan de invulling van het programma. 'Dat hopen we volgend jaar goed in de steigers te hebben staan. Op een andere manier dan.' Tekst: Fiona de Heus Foto's: Juul Fotografie

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 41