'Open arms conservation' Restauratie Daarom hebben we een beetje hard aangeklopt bij de gemeente Zutphen.' De gemeente wilde graag bijdragen aan de restauratie als de toegankelijkheid verbeterd werd en de toren van de kerk, net als die van de Wijnhuistoren en de Walburgiskerk, opengesteld zou kunnen worden. 'Er stonden hier zeven tot acht meter hoge ladders, die prima zijn voor inspecties maar niet voor bezoekers. Voor hen zou dat alleen maar eng zijn', aldus Heuver. Aan de onderhoudsplannen werd daarom verbetering van de toegankelijkheid van de toren toegevoegd; de ladders worden vervangen door trappen en bordessen. Met die nieuwe plannen kreeg de parochie de gemeente achter zich en ook de provincie wilde meebetalen, zodat het streeftedrag dichterbij kwam. Tegelijkertijd koos de parochie voor een 'open arms conservation': 'We willen laten zien wat we aan het doen zijn', verklaart Heuver. 'Het educatietraject dat we gestart zijn tijdens de werkzaamheden is daar de uitverwerking van. Dit is volledig door de gemeente ingevuld met een fantastisch programma.' Onder de titel 'Aannemer gezocht' kregen schoolklassen uitleg over het onderhoud en beheer van monumenten. Ze werden in een speciaal hiervoor ingerichte bouwkeet ontvangen en voerden in groepen opdrachten uit. Zo leerden ze over de werking van een katrol, leien leggen op daken en een boogje metselen. Rondom de bouwsteiger was een publiekssteiger gebouwd, met een eigen trappenhuis en op hoogte twee omgangen voor de groepen. De eerste omgang gaf toegang tot de klokkenzolder van de toren, de tweede bood vooral de gelegenheid om tot in de verre omgeving over de stad uit te kijken. Behalve scholieren waren op de zaterdagen en rond Kerst en Pasen ook andere bezoekers welkom. Voor vijf euro per persoon kon iedereen vanaf acht jaar onder begeleiding van een vrijwillige gids naar boven. De opbrengst hiervan ging eveneens naar de restauratie. 'Schitterend', zegt Herman Heuver zonder aarzelen als je hem vraagt naar deze activiteiten. 'Eigenlijk was iedereen die naar beneden kwam enthousiast. We hadden niet durven hopen dat het zo'n succes zou zijn.' Voor de vaklieden was publiek bij het werk wel even wennen. Maar omdat er een aparte opgang voor bezoekers was gecreëerd, hadden beide groepen geen last van elkaar en was de veiligheid gegarandeerd. 'Doordat we een aparte steiger hadden was iedereen blij', vertelt Jan-Willem Tiecken van aannemer Dijkhof Bouw. 'In de opdracht stond dat elke verdieping belopen zou worden, maar dat is teruggebracht tot twee plekken. Op de eerste slag konden de bezoekers naar binnen en rond de klokken lopen, op de tweede hadden ze goed uitzicht.' Zowel aan de kerk als aan de toren werden herstelwerkzaamheden en onderhoud uitgevoerd. Tijdens het groot herstel aan de kerkdaken zijn kapotte leien vervangen. 'Ze zitten er al tachtig jaar op en gaan dan 'delamineren'; er komen dan pirietgaatjes in. Toen de groeve ging sluiten, waar deze Ierse leien vandaan kwamen, heeft de leidekker nog een 40 Zutphense Pracht

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 40