NlEUWSTADSKERK: RESTAURATIE MET PUBLIEK Nieuwstadskerksteeg 2 Wie Zutphen naderde, zag al in de verte dat werd gewerkt aan de Nieuwstadskerktoren. De steigers, omkleed met opvallend geel doek, waren tot in de wijde omtrek te zien. Daarachter werden de daken en de toren gerestaureerd en dikwijls waren ook bezoekers op de steiger waar te nemen. Meer dan 1.500 scholieren en nog eens 1.500 andere bezoekers bezochten het bouwproject. Een unieke mogelijkheid. Maar wat er is er nou nog meer gebeurd achter dat doek? De laatste grondige restauratie aan de kerk was zo'n twaalf jaar geleden. Toen werd met name het interieur in goede conditie gebracht. Werkzaamheden aan de toren en de daken dateerden al van zo'n vijfendertig tot veertig jaar geleden. 'Het schilderwerk was niet aangepakt, houtrot manifesteerde zich in de dakkapellen en het voegwerk, de houtconstructie en de galmborden hadden onderhoud nodig', vertelt Herman Heuver, bestuurslid van de parochie HH. Twaalf Apostelen. Vier jaar geleden begon hij met de fondsenwerving voor de restauratie, door eerst de subsidie van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed binnen te halen. 'In plaats van voor de restauratie konden we subsidie voor de instandhouding aanvragen. Daar is makkelijker aan te komen.' Omdat de subsidie regelmatig wordt overvraagd, kreeg de kerk eerst een bedrag voor de toren, en een jaar later voor de kerk. Het was nog lang niet genoeg om de werkzaamheden te kunnen uitvoeren, dus de parochie ging op zoek naar andere bronnen. Heuver: 'We hebben geprobeerd op een eenvoudige manier fondsen te werven, maar dat lukte niet.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 39