JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2017 WARNSVELD-RIOLEN Bronzen bijl Kattenhaven zelf. In 1608-1610 werd hier een doorvaarbare uitgang gemaakt in de stad: het Hillebrandsgat. Later, in 1636, werd hier de Kattenhaven gemaakt, en iets later, in 1647 ook een scheepshelling. Deze haven stond in contact met de IJssel en het waterpeil stond lager dan het huidige gestuwde niveau (het stuwpunt lag tot 1886 bij de watermolens in de Rozengracht). Een serie zeer forse steunberen die langs de haven werd aangetroffen is zeer waarschijnlijk in verband te brengen met deze 17e-eeuwse haven. De laatste fase is de Kattenhavenstuw die door stadsarchitect Van Etteger werd ontworpen in de late 19e eeuw. Dit jaar werd de riolering vervangen in een aantal straten in Warnsveld (het gebied tussen Rhienderinklaan en Oranjelaan). Daarbij zijn ca. 80 archeologische waarnemingen verricht. Deze waarnemingen bestonden uit de documentatie van (smalle) profielen en het verzamelen van vondstmateriaal. Het project heeft opvallend weinig "archeologie" opgeleverd. Dat wil zeggen: concrete aanwijzingen voor nederzettingssporen. De waarnemingen geven eerder een indicatie voor de opbouw van het terrein en kunnen gebruikt worden voor een verwachtingsmodel van het terrein. Het onderzoeksgebied bevindt zich op de westelijke flank van het Warnsveldse rivierduin. Wat wel werd aangetroffen was een akkerlaag - die vrijwel overal werd aangetroffen - en enkele slecht dateerbare kavelsloten. Parallel aan de begeleiding werden door een jonge detectorzoeker, Stan Neuteboom, echter wel enkele vondsten gedaan aan de zuidzijde van de zandkop, op de overgang van deze kop met het daaronder liggende dal van de Onderlaatse Laak (feitelijk een fossiele Berkelloop). Hij vond een randbijl type Oldendorf, die gedateerd wordt tussen 1575 en 1500 cal. v.Chr. Dat komt neer op Midden Bronstijd A. Ook vond hij enkele lastiger te dateren vuurstenen klingen op deze locatie. Daarmee hebben we dus een indicatie dat het hoogste punt van het rivierduin wellicht wel werd bewoond, al ontbreekt concreet bewijs, aangezien de kop bebost is en er (dus) nooit archeologisch onderzoek heeft plaatsgevonden. 36 Zutphense Pracht

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 36