JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2017 IJSSELKADE het Kostverlorenrondeel op een haar na gemist hebben, deze ligt net buiten het onderzoeksgebied onder het huidige spoorwegemplacement. Het Statenbolwerk is als het ware rond de locatie van het rondeel gebouwd, waarbij op de plek van het rondeel een lage plek is gebleven waar een aansluiting op de gracht was, wat blijkt uit het voorkomen van een venige laag met daarin onder andere resten van lisdodden. Onder deze venige laag is een viertal rechthoekige palen gevonden die mogelijk hebben behoord tot een steiger, of mogelijk tot een helling het bolwerk op, waarmee bijvoorbeeld voorraden en munitie het bolwerk opgebracht konden worden. In de laagte is een grote hoeveelheid vondsten gedaan, waarvan de meest indrukwekkende vondsten de verzameling van 48 kanonskogels is. Er zijn 6-, 12-, 18-, 24- en 36-ponders bij. De laagte is een dynamische plek waarbij vondsten uit veel verschillende eeuwen in dezelfde laag terecht zijn gekomen. Ook werden andere voorwerpen gevonden die aan militaire activiteit gerelateerd zijn, zoals een groot aantal loden kogels, lontstok-ijzers, een degen, een houten dop om een kanonloop af te sluiten etc. Blik op de gegraven sleuf door het vestingwerk stad. Prins Maurits had, nadat hij Zutphen in 1591 had veroverd, deze stad uitgeroepen tot frontierstad. Dit bolwerk verving het Kostverlorenrondeel dat in 1535 op deze locatie voor de huidige Kruittoren is gebouwd. Zowel het rondeel als het bolwerk hadden tot doel om de stad te verdedigen tegen de vernietigende kracht van kanonnen. Door veranderingen in de manier van oorlog voeren was het noodzakelijk om de vestingwerken te blijven verbeteren en in 1710 werd rond Zutphen de linie van Coehoorn aangelegd, waarbij ook het Statenbolwerk werd aangepast en verbeterd. In 1863 werd het terrein ingericht tot Spoorwegemplacement en verloor het zijn verdedigende taak. In de profielen zijn doorsneden van de wallen en aanzetten van de grachten gevonden waarmee het mogelijk is om de oude kaarten goed te georefereren. Tegen de verwachting in zijn er onder het bolwerk nog restanten van de oude buitengracht aangetroffen en een klein deel van de wal tussen de binnen- en de buitengracht. Na onderzoek van oud kaartmateriaal blijkt dat de proefsleuven Kanonskogels uit het bolwerk In het kader van "Ruimte voor de Rivier" en het project "Rivier in de Stad" is in 2017 de IJsselkade flink onder handen genomen. Ook hierbij heeft archeologische begeleiding plaatsgevonden. Daarbij werden enkele muurresten aangetroffen die aan de vesting en oudere kadefasen gerelateerd kunnen worden. Bij de Bult van Ketjen werd bijvoorbeeld een deel van de vestingmuur uit 1593 gevonden, voorzien van een nieuwe schil uit 1732. Op dit punt raakt de vesting de oude kade uit 1856. Deze kademuur kon over de volle lengte gevolgd worden. Op de Bult van Ketjen zelf werden de resten van de villa Kattenhaven van Ketjen gevonden, die eveneens uit 1856 dateert (en in 1927 werd verbouwd en uitgebreid tot het St. Walburgisziekenhuis). Het ziekenhuis werd in 1976 gesloopt. Bij de Kattenhaven werden eveneens resten gevonden van de vesting uit 1593. Deze worden hier doorsneden door de Zutphense Pracht 35

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 35