JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2017 HUIZE 'T VELDE KELDER KORTE HOFSTRAAT 2 In de wijnkelder van Huize 't Velde werd een archeologisch onderzoek uitgevoerd. Het was de enige kelder die nooit was uitgediept en dat ging nu alsnog gebeuren. Hierbij werd ca. 35 cm onder het bestaande zijn dat hij een vluchtpoging ondernam tijdens de gevechten bij 't Velde in de hoop zich bij zijn landgenoten te kunnen voegen. Tot slot is niet uitgesloten dat de Duitsers (vaak zeer jonge en onervaren SS-soldaten) hem, in paniek over hun eigen lot met de snel naderende vijand, hebben geëxecuteerd op hun terugtocht richting Zutphen. In die situatie waren krijgsgevangenen natuurlijk een last. De zeldzaamheid van de bunker, gecombineerd met het tragische verhaal van Patrick Morgan, maakt het object bijzonder genoeg om over te gaan tot een bescherming als gemeentelijk monument. Daarnaast is er een informatiebord bijgeplaatst met het verhaal van de bunker en van Patrick Morgan. passen in een vroeg 14e-eeuwse datering dan bij een 16e-eeuwse. Met deze gegevens kunnen we een reconstructie maken van de eerste fase van het huis: een rechthoekig, spieker-achtig gebouw van ca. 14 x 8,5 meter, met een scheidingswand in het midden. In de noordoosthoek van de kelder werd ook een waterput aangetroffen. Naar schatting dateert de put uit ca. 1800. Er werd weinig vondstmateriaal aangetroffen in de kelder. De oudste scherven komen uit een donkere ietwat humeuze zandlaag, die als ophogingslaag is geïnterpreteerd. De scherven dateren uit het midden van de 14e eeuw. De meest opvallende vondst is een grote hoeveelheid scherven van wijnflessen, waarschijnlijk daterend uit de late 17e eeuw. Het is een aanwijzing dat de wijnkelder in de 17e eeuw al als zodanig in gebruik was. Ander materiaal uit deze periode ontbreekt nagenoeg. In dit winkelpand ontstond de wens om de kelders te benutten als magazijn. De voorste kelder met kruisgewelven was diep genoeg, maar de kleine kelder rechtsachter moest 70 cm uitgediept worden om fatsoenlijk te kunnen staan. Het rijksmonument staat op een terrein met zeer hoge archeologische waarde. Het pand staat op het tracé van de v-vormige grachten die vermoedelijk dateren uit de 4e eeuw. Het huisperceel zelf is het eerste perceel buiten de ringwalburggracht (9e-11e eeuw). Waterput in de kelder van Huize 't Velde Voorste kelder: kruisgewelvenkelder onder het voorhuis vloeroppervlak een vlak aangelegd. Het vlak bestond uit een middeleeuws oppervlak (ophogingslaag van donkere grond) met daardoorheen puinkuilen en banen. Deze banen zijn te koppelen aan muren. Enerzijds zijn het insteken van het 16e-eeuwse muurwerk, anderzijds is er een uitbraakspoor gevonden. Dit uitbraakspoor ligt in het verlengde van een muurrest die in de jaren zestig (1963/64) werd gevonden, en die waarschijnlijk geïnterpreteerd moet worden als de noordelijke muur van de eerste fase van het huis, dat in 1326 voor het eerst wordt genoemd. De zuidelijke keldermuur vertoont een duidelijke tweedeling. Het onderste niveau is opgetrokken uit grotere stenen die eerder Aanleiding genoeg om een archeologisch onderzoek te starten in de 12 m2 van deze kelder. Het huidige huis is gebouwd in 1548 (dendro kap 1546/47) en heeft een gevelsteen met het jaar 1548 en de huisnaam Die Soere Boem (de dorre boom). Direct onder de deels nog originele plavuizenvloer (16e eeuw) werden de sporen van een houten huis aangetroffen: een haard, een haardkuil, leemvloeren, paalkuilen en een brandlaag. De waarneming is te klein om de omvang van het huis vast te stellen, maar het zal vermoedelijk de oudste voorganger zijn van het nog bestaande huisperceel. De datering van het houten huis ligt in de laatste decennia van de 12e eeuw en het zal kort na 1200 door brand zijn verwoest. Jongere huisfasen ontbreken omdat die bij 32 Zutphense Pracht

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 32