JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2017 HUIZE 'T VELDE BUNKER arbeiderswoninkjes: lange rijen kleine huisjes met bedsteden en een gemeenschappelijke waterput. In plaats van een beerput waren er houten tonnetjes, waarvan ook de onderkanten van twee exemplaren zijn teruggevonden. Het westelijke deel van het terrein hoorde bij herberg De Halve Maan aan de Laarstraat (er zijn aanwijzingen dat dit de geboorteplek van Ludwig van Beethoven zou kunnen zijn[!]). Het achterterrein van de herberg was een Franse tuin. Zeer bijzonder was de vondst van twee gigantische bakstenen putten die onderling met elkaar verbonden waren met een loden pijp. Een van de twee stond via een bakstenen kanaal in contact met de gracht, waarbij het water van de gracht in de put stroomde. Hoewel het systeem nog niet helemaal begrepen is, is het verleidelijk om te veronderstellen dat deze putten gebruikt werden om een fontein te laten spuiten in de Franse tuin. Een deel van de tuin werd (iets) later ingericht als stokerij. Het gaat om een 18e-eeuws houten gebouw met aardvaste stijlen. In het midden daarvan stond een bakstenen deelmuur die op een spaarboogconstructie stond. Die was nodig vanwege de zwakke ondergrond die ontstaan was door de aanleg van de fonteinput eronder. Direct naast de deelmuur - die waarschijnlijk een schoorsteen had - bevond zich een grote stookplek. Op het westelijke deel werden ook beer- en waterputten aangetroffen, echter zonder resterend materiaal. De kelders van het pand werden later gebruikt voor de opslag van ongebluste kalk. Een bijzondere vondst was nog een deel van een ivoren zakzonnewijzer die in de 17e eeuw in Neurenberg werd vervaardigd. is gebruikt, is in het kader van het onderzoek niet eenduidig vast komen te staan. Wel is in de directe omgeving geschoten. In de bunker was in elk geval geen schade zichtbaar in de vorm van kogelgaten of schade van (hand)granaten. Uit het onderzoek in Canada en de ooggetuigenverslagen viel dus niet op te maken wat er met Patrick Morgan is gebeurd na zijn gevangenneming op 3 april. In elk geval namen de Duitsers hem mee richting Warnsveld-Zutphen, terwijl zijn regimentsgenoten van de Essex Scottish noordwaarts trokken. Het kan zijn dat hij bij de Almense gevechten al dodelijk gewond was geraakt en in Warnsveld daaraan is bezweken. Het kan ook De vondst in 2015 van een bunker waarin op 5 april 1945 het levenloze lichaam van korporaal Patrick Morgan werd aangetroffen, vormde de aanleiding voor een nadere documentatie van de bunker. Hoewel het onderzoek geen definitief licht heeft kunnen werpen op de tragische gebeurtenissen rond de 5e april 1945 is het onderzoek zeker een succes geweest. Niet alleen heeft het onderzoek veel informatie opgeleverd over de bunker als militair object, maar het heeft vooral geleid tot hernieuwde aandacht voor de strijd die hier is geleverd is. De opgegraven bunker bleek een zogenaamde Koch-bunker. Hoewel er tijdens de laatste twaalf maanden van de oorlog honderden gebouwd zijn, is slechts een beperkt aantal bewaard gebleven. Het exemplaar in Warnsveld is tussen eind januari en medio maart 1945 gebouwd en week qua afmetingen af van de standaard maatvoering. Onzeker is of de bunkeronderdelen ter plaatse zijn gestort, al wijst het ontbreken van de bodem hier niet op. Voor de bouw werden lokale aannemers en tewerkgestelde mannen ingezet. De bunker maakte deel uit van een defensief netwerk van stellingen en loopgraven rond Huize 't Velde, dat een belangrijk (hoofd?) kwartier was van de Duitsers. Dit systeem maakte weer deel uit van de IJssellinie. Of de bunker zelf tijdens gevechtshandelingen Zutphense Pracht 31

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 31