JAARVERSLAG ARCHEOLOGIE 2017 Putten van fontein Postmiddeleeuws muurwerk in het zuidwestelijke deel van de opgraving Houten gebt I looiberg Waterput Hooiberg PlTlTl'lsgr bevond zich waarschijnlijk aan de zijde van de Melatensteeg. Het gaat om een eenschepig gebouw met forse gebinten en een scheidingswand in het midden. De wand zelf bestaat uit een geleemde betengeling (geen vlechtwerk) en loopt door ten opzichte van de achtergevel. Waarschijnlijk was er sprake van een overlopend dak. Onder dit overstekje bevond zich de contemporaine houten waterput. Een tweede 14e-eeuwse put bevond zich naast het gebouw. Interessant is dat het gebouw omringd wordt door drie zeer grote en diepe vierkante kuilen die tot in het grondwater reikten en die een leembekleding hadden. aanwezig waren die verbonden waren met het kapittel van St Walburgis. Als werkhypothese veronderstellen we nu dat de plaats dus gebruikt werd voor de opslag van onder meer graan, hooi en levende vis, afcomstig van de kerkelijke domeinen. De laatmiddeleeuwse fase heeft daarnaast ook een wereld aan metalen voorwerpen zoals gespen en munten achtergelaten (waaronder drie Deense exemplaren). In de 15e eeuw werd het terrein flink opgehoogd, waarschijnlijk vanwege overstromingen. We weten dat er in de 16e eeuw tuinmuren rond het blok stonden. Dergelijke tuinen waren in gebruik bij de bewoners uit het rijke deel van Zutphen rond de Markten. Op de funderingen van de tuinmuren verschenen in de vroege 17e eeuw de eerste woonhuizen langs de Melatensteeg. Deze huizen waren voorzien van kelders en zijn tot in de 20e eeuw bewoond en telkens verspijkerd. Bij een van de huizen hoorde een septic tank met onder meer plastic sieraden: afval van een kermisexploitant. Langs de Halvemaanstraat verschenen Allesporenkaart van het zuidelijke deel van de opgraving met daarop in kleur de 14e-eeuwse structuren De voorlopige interpretatie is dat het om bassins gaat om levende vis te bewaren. Deze vijvers stonden in contact met de Berkel via een greppelsysteem dat voorzien was van een houten sluisje. Tot dezelfde fasen behoren ook twee vijfpalige hooibergen. Het grote gebouw lijkt een opvolger uit het begin van de 15e eeuw te hebben met exact dezelfde breedte. Parallel aan het archeologische onderzoek is archiefonderzoek uitgevoerd. Daarbij kwam naar voren dat ter plekke horrea (pakhuizen) 30 Zutphense Pracht

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 30