NEL VIERSEN IN HET KORT Nel Viersen (67) is geboren en getogen in het Overijsselse Holten. Ze studeerde Nederlands in Groningen en aansluitend Rechten in Leiden. Na haar studie ging ze aan de slag als advocaat en werkte vervolgens bij Shell. Na tien jaar begon ze haar eigen adviesbureau waarmee ze grote bedrijven hielp om (innovatie) processen te verbeteren. Van 2011 tot 2017 was Nel voorzitter van Bewoond Bewaard, waar zij de belangen behartigde van particuliere monumenteneigenaren. Sinds 1 april 2018 is ze voorzitter van het Wijnhuisfonds. Nel en man Arnoud hebben twee kinderen en verwachten in oktober hun eerste kleinkind. Vrijheid van meningsuiting Toekomst voor erfgoed Meelopen in de voorhoede met andere partijen en te kijken wat we van hen kunnen leren. Die koers is vorig jaar al ingezet met een bezoek aan Buren en Dordrecht en dat gaan we verder uitdiepen. Dat ik die contacten al heb maakt het alleen maar makkelijker. Het Wijnhuisfonds is een partij die goed meeloopt in de voorhoede als het gaat om verduurzaming en het toekomstbestendig maken van onze huizen. Wat mij betreft gaan we wel een pasje harder lopen, zodat we straks in de kopgroep zitten.' Maar eerst is het zaak het nieuwe bestuur vorm te geven. Want het vertrek van Bonnes Venema lijkt een kettingreactie te hebben veroorzaakt in het bestuur van het Wijnhuisfonds. 'Met mijn komst moet Arnoud het veld ruimen omdat we als echtpaar niet samen in het bestuur mogen zitten. Maar hij maakt graag ruimte voor me, hoor. Er zijn inmiddels gesprekken gaande met een nieuwe secretaris. Ook penningmeester Barthold Van Hasselt vertrekt, voor wie we nog een vervanger zoeken. Wouter Hooijmans en Marieke Schriks blijven gelukkig en nieuw in het bestuur is architect Marc a Campo.' jaar geleden om die oude liefde weer op te pakken. Van hem heb ik echt naaien op hoog niveau geleerd. Ik ondersteun hem nu bij het opzetten van LeonLeon, waar unieke bruidskleding wordt gemaakt. Formeel ben ik manager, maar ik doe administratie, marketing en heb laatst zelfs een fotoshoot georganiseerd. Ik pak alles aan. Dat doe ik als vrijwilliger, het is dus geen betaalde functie. Ik deed het twee tot drie dagen per week, maar ga dat nu aftouwen. Ik kan dat niet meer combineren met mijn verantwoordelijkheden bij het Wijnhuisfonds.' Dat Nel Viersen niet meer gebonden is aan een betaalde baan geeft ook op een ander vlak vrijheid. 'Juist omdat ik niet voor een werkgever werk, ben ik vrij om mijn mening te uitten en hoef ik geen blad voor de mond te nemen. Daardoor kon ik me volledig inzetten voor bewoners bij de Vereniging Bewoond Bewaard en kan ik dat nu doen voor Zutphen. Daarnaast zal ik als voorzitter ook knopen moeten doorhakken waar niet iedereen altijd even blij mee is. Maar door die zure appel moet je als voorzitter heen bijten en dat kan ik ook. Zeker als alle belangen heel goed zijn afgewogen.' Dat ze in haar nieuwe functie de belangen behartigt van de beheerder in plaats van de bewoners zoals bij Bewoond Bewaard, maakt voor haar geen verschil. 'Het gaat uiteindelijk om hetzelfde doel: het behouden en toekomstbestendig maken van monumenten.' 'Volgens Nel Viersen heeft niet alleen het Wijnhuisfonds een zware opgave, maar staat de hele monumentenwereld voor een grote uitdaging. 'Vroeger was het zo dat we panden kochten, deze opknapten en verhuurden. Dat ging jarenlang prima. Maar mensen krijgen andere wensen als het gaat om comfort, en gezinssamenstellingen veranderen. Dat vraagt om aanpassingen, zonder de monumentale waarde van een pand uit het oog te verliezen. Het is onze taak ervoor te zorgen dat er toekomst is voor erfgoed. Dat mensen willen blijven wonen in monumenten, want leegstand is funest. Voor een gemiddelde woning is dat wellicht niet zo moeilijk, maar 'moeilijkere' monumenten zoals Dat Bolwerck of Huize Borro vragen om een andere aanpak. Het mag niet zo duur zijn dat het onverhuurbaar wordt en moet ook te exploiteren zijn. Monumenten verhuren is echt meer dan een contractje tekenen.' Waarom monumenten zo van belang zijn volgens haar? 'Ze zijn op de eerste plaats gewoon erg mooi. Op de tweede plaats vertellen ze ons iets over de historie en waar we vandaan komen. En op de derde plaats is er ook een economisch belang. Onderzoek wijst uit dat mensen écht liever gaan shoppen in een stad die er ook aantrekkelijk uitziet. Dat geldt dus ook voor Zutphen. Er is dus zeker ook een commerciële drive om onze monumenten te koesteren. Uiteindelijk heeft de hele stad er belang bij dat wij ons werk goed doen.' Tekst: Brigiet Bluiminck Op de vraag of er met haar komst een koerswijziging ingezet wordt, laat Nel Viersen weten dat dit niet het geval zal zijn. 'Er komt hooguit een accentverschuiving. Ik ken de buitenwereld, de provincie, het ministerie en de stadsherstellen. Het Wijnhuisfonds heeft de wens om meer te gaan samenwerken Zutphense Pracht

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 27