BOVEN DE TRAP EN RONDOM DE SCHOUW Onderduikhuisje familie Gies Een vakantiehuis huur of koop je voor de mooie momenten in het leven. Maar de familie Gies heeft nog een ander doel voor ogen met de bouw van hun vakantiehuis aan de Almenseweg in 1936. Een doel dat ver afstaat van het plezier dat doorgaans met vakanties wordt geassocieerd. Het moet een plaats worden waar mensen in levensgevaar zich kunnen verstoppen. Met voorbedachten rade... In de nazomer van 1935 verhuizen Frits Gies, zijn vrouw Annie de Haas en hun kinderen Anneke en Frits vanuit Haarlem naar Zutphen. Frits' vader, die ook in Zutphen woont en werkt, reist veel naar Duitsland en ziet de politieke en sociale situatie veranderen. De houding ten opzichte van de Joodse bevolking verandert en Frits voorspelt dat de situatie op korte termijn uit de hand zal lopen. De familie Gies en ook Annie de Haas zijn van Joodse origine. Maar door een speling van het lot én de medewerking van enkele ambtenaren, staat dit in de bevolkingsregisters niet geregistreerd. Het blijkt levensreddend; niet alleen voor de familie zelf, maar ook voor de vele Joodse vluchtelingen die de familie opvangt. Op aandringen van Frits' vader kopen Frits en Annie een stukje land in het Warkenseveld en bouwen er een vakantiehuisje. Het huisje wordt ontworpen door een schoolgenoot van Frits, architect August Jansen, die door Gerrit Rietveld is opgeleid. Een werkloze vakman die ze nog kennen uit hun periode in Haarlem, ene mijnheer Timmerman, verkrijgt de opdracht het huisje te bouwen. Bij de bouw in 1936 houden ze rekening met wat lijkt te gaan komen en worden verstopplekken gecreëerd.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 20