Griekse agora Kansen voorZutphen Hotelschool op de Overwelving studenten veel werk gemaakt van het doorgronden van de stedelijke ontwikkeling van de Zutphense Nieuwstad, de stedelijke 'taal' van het gebied, de bewoners en het gebruik. Student George uit Griekenland valt op met zijn betoog over een aanpak van het terrein en de gebouwen van de voormalige Vrije School, de in oorsprong Katholieke St. Anna en St. Jozef en de Pastorie van de Nieuwstadskerk. Het kan niet missen dat zijn Griekse wortels in het ontwerp tot uiting komen. Er moet een 'Agora' gaan ontstaan: een mooi overkapt plein tussen de gebouwen, waar mensen op een natuurlijke wijze bij elkaar komen en waar debat en creativiteit ontstaat, naar oud Grieks voorbeeld natuurlijk. De scholen krijgen een nieuw soort onderwijshuisvesting in het plan van de Griek. Met een koperen gevel die doet denken aan een beeld uit de oudheid. Maar er zijn meer plannen. Student Ken uit Zuid Korea heeft plannen gemaakt voor een nieuwe toekomst voor het St. Elisabeth. Veel studenten blijken geïnteresseerd in dit complex, dat veel ontwerpuitdagingen kent. Vooral het zichtbaar maken van de muurtoren vanaf beide zijden en het verwijderen van de bebouwing hieromheen, vinden veel studenten een relevante aanpak. De studenten laten zien hoe ze problemen oplossen en hier en daar ook hoe ze in de problemen raken. Maar dat hoort natuurlijk bij studie. inspireren. Een minstens zo fascinerend plan is het creëren van een hotelschool op de Overwelving. Ook hier ontstaan ontwerpen voor een impuls voor de stad, waaraan je herkent dat er echt een aanstaand architect aan de slag is. Het zijn allemaal 'gelikte' presentaties, die zo in een bestuurskamer kunnen worden gegeven. Het geeft niet alleen vertrouwen in het feit dat hier een goede lichting van nieuwe architecten op het punt staat hun loopbaan te starten, maar het laat ook onmiskenbaar de kansen voor een aantal gebouwen in Zutphen zien. Gebouwen die horen bij het erfgoed van de stad. Vooral omdat ze in een gebied staan waarin op een voor Zutphen volstrekt unieke wijze een cluster van gebouwen met allerlei functies is gegroeid en nog goeddeels behouden is gebleven. Vermoedelijk kunnen deze onderzoeken nog wel eens veel los maken in Zutphen. Tekst: Hendrik Haafoens, programmamanager gemeente Zutphen Een aantal andere studenten heeft gekozen voor het herbestemmen van het huidige Baudartius college. Plannen voor een uitgaanscentrum voor jeugd en een talenklooster voor intensieve taalcursussen met een intern hotel levert spannende plaatjes op, die zowel gemeente als onze stad vast kunnen Zutphense Pracht 19

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 19