Architecten TU Delft presenteren PLANNEN VOOR ZUTPHEN Afgelopen najaar is een vierjarig onderzoek van de TU Delft gestart naar een gebiedsgerichte aanpak voor 'Klein Vaticaan', de Nieuwstad en omgeving. Het uitgangspunt hierbij is: 'hoe kun je een historische omgeving duurzaam verbeteren?'. Recent presenteerden de twintig studenten de eerste versie van hun afstudeerwerk. Erfgoed in de politiek Presentaties over Zutphen Het onderzoek van de TU Delft in Zutphen is een initiatief van de provincie Gelderland. De provincie geeft jaarlijks veel geld uit aan erfgoed en wil daarom monitoren hoe dat op een duurzame manier kan. Daarbij komen veel vragen aan bod. Welke taken komen op de provincie af? Hoe gaan we om met belangrijke erfgoedthema's als gebiedsontwikkeling, energie verduurzaming, religieus erfgoed en duurzame buitenplaatsen? Waar moet de provinciale overheid zich op richten bij het stimuleren van deze thema's? Grote vragen die de universitaire hoofddocenten en beleidsmakers van de provincie in samenspraak met gemeenten onderzoeken. De afgelopen jaren komt erfgoed regelmatig aan bod in het parlement, in de Gelderse staten en ook in onze Zutphense gemeenteraad. Erfgoed is gebaat bij een goed debat hierover, want erfgoedzorg is net als alle andere beleidsvelden altijd aan verandering onderhevig. In Zutphen kan er veel op het gebied van monumenten en erfgoed, en is een goed erfgoeddebat mogelijk. Innovatie is dan ook erfgoed eigen, anders had ons erfgoed het door alle eeuwen heen nooit gered. Juist daarom is Zutphen zo graag betrokken bij dit soort onderzoek en concentreert de gemeente zich de komende tijd op samenwerkingen met hogescholen en universiteiten. Komend jaar zijn er groepen studenten die zich gaan bezighouden met het religieus erfgoed van Zutphen en bovendien gaat de provincie meekijken bij de herontwikkeling van Reuvensweerd in Brummen. Het voltallige college van gedeputeerde staten bezoekt in dit kader Zutphen en Brummen in juni. Gekoppeld aan dit onderzoek gaat de TU Delft ook het (Gelder)land in om met studenten praktijkonderzoek en studie te verrichten. Twintig aankomende internationale architecten studeren dit jaar al af op 'Zutphen'. Hun ontwerpobjecten, waarin erfgoed en architectuur samenkomen, liggen bijna allemaal in het gebied van het klein Vaticaan. Onlangs hebben ze een presentatie gegeven van hun onderzoeken. Alhoewel het voornamelijk een ontwerpopgave betreft, hebben de

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 18