JOLANDE WITHUIS 7T3WW7TfPW|l &W 'Bij helder weer kon je wel tot Dieren kijken' Mijn favoriete monument is het 19e-eeuwse herenhuis pal naast de wederopbouwflats aan de IJsselkade. Aan dit huis heb ik dierbare jeugdherinneringen, die mede de basis van mijn liefde voor Zutphen vormen. Ik ben in 1949 geboren in het Algemeen Ziekenhuis aan de Coehoornsingel. Wat dat betreft ben ik een echte Zutphenees. Helaas verhuisden mijn ouders kort na mijn eerste verjaardag naar Amsterdam. Daar woonden we driehoog aan de Witte de Withstraat, een sombere straat waar de tram doorheen rijdt. Al mijn familie woonde nog in Zutphen. Als klein meisje logeerde ik vaak bij een tante in de Kreynckstraat. Bij haar kon ik even ontsnappen aan het communistische milieu thuis. Overdag dwaalde ik door de stad en 's avonds in bed hoorde ik het poortersklokje luiden. Toen al riep ik dat ik later naar Zutphen zou verhuizen. Op een keer zei mijn tante dat er een meisje kwam spelen. Ik was een verlegen kind en had daar weinig zin in. Uiteindelijk zijn dat meisje en ik hartsvriendinnen geworden. Ze heette Ineke van Ast en woonde op IJsselkade 7a met een achteruitgang aan het Oude Wed. We schreven elkaar elke week en vanaf toen bracht ik veel vakanties door bij het gereformeerde gezin Van Ast. Op de begane grond en de eerste verdieping zat het bedrijf van Ineke's vader. Op de derde verdieping was het woonhuis met een grote eetkeuken. Ook was er een echt bad! Vanuit de woonkamer had je een prachtig uitzicht over de IJssel en de uiterwaarden. En bij helder weer kon je wel tot Dieren kijken. Ik heb nog een foto dat ik in het open raam van de woonkamer zit. Ik zie er heel gelukkig uit. Hoewel ik vijftig jaar in Amsterdam heb gewoond en gewerkt, bleef Zutphen altijd trekken. Na een proefperiode aan het Ruitershofje ben ik in 2003 samen met mijn man definitief naar Zutphen verhuisd. Een vruchtbare plek, waar ik inmiddels zeven boeken heb geschreven. Nog steeds als ik met de trein de IJsselbrug over rij, maakt mijn hart een sprongetje bij het zien van het prachtige witte IJsselfront en het huis van de familie Van Ast: ik ben weer thuis! Door: Emy Vesseur Jolande Withuis (1949) is schrijfster en sociologe. Haar publicaties gaan over de naoorlogse geschiedenis van het Nederlandse communisme, het feminisme en de Tweede Wereldoorlog Ook schreef ze een biografie van prinses/koningin Juliana. In haar laatste boek Raadselvader beschrijft ze haar Zutphense familiegeschiedenis.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 17