NIEUWS EN ACTUALITEITEN MUNTVONDST TE ZIEN IN DE WALBURGISKERK WARNSVELD EEN VAN DE BEST ONDERZOCHTE DORPEN VAN NEDERLAND In de Martinuskerk in Warnsveld is onlangs het rapport 'Village Formation in the Middle Ages (800 -1600)' aangeboden door de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. In deze publicatie wordt op basis van vier casestudies, waaronder Warnsveld, een beeld geschetst van het ontstaan en ontwikkeling van deze dorpen in de Middeleeuwen. Het onderzoek is uitgevoerd door de Universiteit van Amsterdam. De Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en de Universiteit van Amsterdam deden samen vier 'case studies' naar dorpen in Nederland: Someren, Limmen, Kerk-Avezaat én Warnsveld. De onderzoekers kozen ervoor de publicatie in Warnsveld te presenteren omdat het dorp behoort tot de best onderzochte dorpen van Nederland. Na decennialang archeologisch onderzoek zijn de grotere (historische) binnensteden en gebieden rond steden en dorpen relatief goed onderzocht, maar de oude dorpskernen een stuk minder. Met name over het ontstaan van onze talrijke dorpen was nog weinig bekend. In het rapport is onderzocht hoeveel we weten over het ontstaan van onze dorpen na ruim 15 jaar onderzoek. De casestudies die zijn uitgevoerd laten zien dat de snippers informatie uit kleinschalige opgravingen, sleuven en begeleidingen in dorpskernen als Warnsveld van onschatbare waarde zijn voor kennis over de ontwikkeling van een dorp. Village Formation in the Netherlands during the Middle Ages (AD 8oo - t6oo) An assessment of recent excavations and a path to progress J.P.W. Verspay, A.M.J.H. Huijbers, H. van Londen, I. Renes andSymonds Tijdens de verbouwing in de Walburgiskerk is bij archeologisch onderzoek een grote hoeveelheid munten gevonden uit de periode 1400-1837. Het gaat om 440 munten, waarvan ruim 150 zilveren exemplaren dateren uit de periode 1450-1550. Vanaf 15 mei zijn de munten te zien in de kerk. De Walburgskerk was van oudsher katholiek en stond vol met altaren en kapellen van religieuze gilden. Enkele groepjes met munten zijn op die plaatsen gevonden waar zo'n altaar stond. Deze munten zijn bijvoorbeeld achter de altaarkast gevallen. Munten uit de periode 1600-1830 kwamen vooral in de bodem als verloren collectegeld in de tijd dat de kerk hervormd was. Er werd toen nog in de kerk begraven en zo verdwenen ook veel munten in de bodem. Ook legde men munten op de oogkassen van doden. Stadsarcheoloog Michel Groothedde: 'Er zijn in totaal 440 munten gevonden, daterend vanaf ongeveer 1250 tot 1837. Een selectie van de munten zal worden tentoongesteld en dat zullen vooral middeleeuwse exemplaren zijn die een relatie hebben met de locatie van vicarie-altaren, dat zijn devotieplaatsen in de kerk van religieuze broederschappen. Er zitten in ieder geval exemplaren bij die door de kerk zelf zijn geslagen. In elk geval twee stuks, mogelijk meer, maar dat moet nader onderzoek uitwijzen.' De kerk had rond 1500 het recht kleingeld te slaan, met name voor ritueel gebruik, zodat ook arme inwoners aan de rituelen konden deelnemen. Armen konden door de uitgifte van dit armengeld ook beschikken over geld dat dan weer gedoneerd kon worden aan het gilde waaraan ze verbonden waren. Groothedde: 'Het grootste deel van de munten moet nog worden geconserveerd en een klein deel ook nog gedetermineerd. Er zitten exemplaren bij uit Münster, Kleef, Keulen, Trier, en Heinzberg, maar ook uit Gelre, Holland, Friesland, Utrecht, Zutphen, Deventer, Kampen, Zwolle, Groningen, Arnhem en Nijmegen. En we hebben ook meerdere exemplaren aangetroffen die nooit eerder zijn gevonden of in collecties bekend zijn, unieke stukken dus. Maar er is nog veel onderzoek te doen voordat we het beeld compleet hebben. De grootste munt is in ieder geval een zilveren groot van Gelre van hertog willem I van Gulik uit ongeveer 1390. Op de keerzijde staan de letters van de vier kwartierhoofdsteden: A(rnhem, N(ijmegen), S(utphen), R(oermond).' De munten zijn vanaf 15 mei te zien tijdens de tentoonstelling Blik in de kerk. Zutphense Pracht

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 16