STRUIKELSTENEN Joodse bewoners combineert goud en zilver met porselein, hout, vilt en zijde en maakt daarmee sieraden in een zeer herkenbare stijl. Ze leerde het vak aan de Rietveldacademie in Amsterdam, waar ze naast de traditionele ambachtelijke technieken werd aangemoedigd om veel te experimenteren met allerlei materialen. Ook kunststoffen kwamen aan bod, maar dat heeft haar niet kunnen bekoren. Op Texel werkte ze veel samen met een keramiste en in Zutphen ontstond een samenwerking met keramiste Hanneke Verhey. Aan haar eigen vinger pronkt een bijzondere trouwring, die ze op een speciale manier vervaardigt. Niet toevallig is 'Cire perdue' (verlorenwasmethode) ook de manier waarop in de tandartsenpraktijk kronen worden gemaakt. Eenmaal in Zutphen waren ze snel ingeburgerd. Gertjan meldde zich aan als vrijwilliger bij het filmhuis Luxor en vertelde daar over zijn huis in de Raadhuissteeg. Zo kwam het dat een van de andere vrijwilligers hem een boekje aanbood met de titel. 'Zo gaan we allemaal' van Herman Snatager. Het boek is grotendeels vanuit hun huis in de Raadhuissteeg geschreven. Het bevat alle brieven die Herman Snatager tussen december 1941 en maart 1943 schreef als getuige en slachtoffer van de Jodenvervolging. Tijdens de eerste razzia van de Duitse bezetter op 8 oktober 1941 bezocht handelsreiziger in fournituren, Herman Snatager, naaister Anna Visser, een klant in Wapenveld. Toen ze hoorden van de razzia bood Anna Herman haar huis aan als onderduikadres. Een week later voegde zijn NIERWOOUBé Het project Stolpersteine (struikelstenen van 10 bij 10 van steen met messing bovenlaag) is in 1993 gestart door de Duitse kunstenaar Gunter Demnig (1947). De stenen liggen voor panden waar voor de Tweede Wereldoorlog Joden woonden of werkten. Op de stenen staan de namen van de slachtoffers, hun geboortedatum en overlijdensdatum en de naam van het concentratiekamp waar ze zijn omgebracht. De Duitse kunstenaar plaatste ca 55.000 Stolpersteine in Europa. Ze worden struikelstenen genoemd omdat je er volgens Demnig over struikelt met je hoofd en hart. In Zutphen liggen nu 41 Stolpersteine voor twintig huizen.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 14