SlERADENATELIER MET EEN BiJZONDER JOODS VERLEDEN Raadhuissteeg 8 In een van de oudste straten van Zutphen bevindt zich het atelier en woonhuis van Marijke en Gertjan van de Meent. Op het eerste gezicht verraadt hun huis weinig bouwhistorische bijzonderheden, maar de Stolperstein voor de deur en de in de muur gekerfde initialen verwijzen naar een bijzonder verleden. Sieradenatelier Niet iedereen in Zutphen weet direct waar je de Raadhuissteeg kan vinden. Maar let op: het is een handig afstekertje als je met volle tassen van de markt afcomt en naar het 's Gravenhof wil lopen. Via het Ravenstraatje steek je de Rodetorenstraat over en dan loop je door de Raadhuissteeg, een verrassende en zeer oude straat. Nummer 6 was bijna gedateerd als het oudste huis van Nederland, omdat in de kelder oude bouwsporen zijn gevonden van een Romaans huis uit de tweede helft van de twaalfde eeuw. Deventer blijkt echter nog een ouder huis te bezitten, uit circa 1130 (Sandrasteeg 8). Voor Zutphen blijft Raadhuissteeg 6 wel een heel interessant huis. Het moet bewoond zijn door een belangrijk man. Rond 1200, de tijd van het Rooms-Duitse rijk, waren er bijna alleen maar houten huizen. Alleen de kerk en het Paltscomplex waren van steen gebouwd. Destijds was de keldervloer de begane grond, want de stad is tussen 1200 en 1440 flink opgehoogd vanwege de stijging van het waterpeil van de IJssel. Het zou kunnen dat het huis op nummer 8 ook oude bouwsporen heeft, maar die zijn verborgen achter stucwerk of betimmering. Zonder grondige verbouwing met bijbehorend archeologisch onderzoek kom je daar niet achter. Dat zijn bewoners Marijke en Gertjan van de Meent helemaal niet van plan. Ze zijn innig tevreden met hun fraaie winkel/woonhuis vol verrassingen. Op het toilet wijst Gertjan nog wel op een oude balk. Volgens bouwkundige Constant Willems, die er even naar wilde kijken, was deze balk onderdeel van een oorspronkelijke vakwerkmuur. Marijke en Gertjan kochten het pand in 1994. Een korte blik naar binnen was al voldoende. Ze zagen dat de zon op de achterzijde het huis in een lichte gloed zette. Eenmaal binnen was de negentiende-eeuwse trap ook een cadeautje voor het echtpaar. Bovendien was de voorkamer zeer geschikt als atelier en winkel voor Marijke, die op hun vorige woonplek op Texel al twintig jaar een sieradenatelier had. Ze vertrokken uit Texel omdat Gertjan koos voor een universitaire functie in Nijmegen en zijn tandartsenpraktijk beëindigde. Hun woonplaats werd Zutphen, omdat zoonlief er direct terecht kon op de Vrije School, terwijl in Nijmegen een wachtlijst bestond. Het huis was in prima staat en met wat schilderwerk konden ze er zo intrekken. De voorkamer was ook direct in functie als sieradenatelier. Marijke

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 13