V/H MISPELBLOM CO 4m Het huis van Arnold Gerritsen en Mieke van Berge Henegouwen, De Mispelblom, is vernoemd naar de Zutphense brandewijnstokerij v/h Mispelblom of 'De Zutphense', zoals ze in de volksmond wordt genoemd. Deze stokerij was gevestigd in diverse panden tegen de middeleeuwse stadsmuur aan het Kerkhof achter de Sint-Walburgiskerk. In 1827 worden hier door de stokerij de eerste twee panden en een stuk grond gekocht. In de jaren '50 en '60 van de twintigste eeuw groeit het bedrijf uit zijn voegen en worden ook de bleekhuisjes aangekocht. In 1965 verhuist het bedrijf uiteindelijk naar De Mars. Hier groeit Mispelblom verder uit. In 1970 wordt het bedrijf overgenomen door Henkes en ondanks de voorwaarde dat het bedrijf in Zutphen zou blijven, verdwijnt het in 1977 na een grote reorganisatie toch uit de stad. In 1986 wordt Henkes ingelijfd door Bols, dat het merk Mispelblom Brandewijn tot op de dag van vandaag voert. word je ook in de tuin volop omringd door historie. Zelfs in de grond tref je die aan. 'Als je graaft stuit je al snel op puin en botten. We zitten hier op het oude knekelveld. De beenderen van de oude graven van het Kerkhof naast de Walburgis werden vroeger over de stadsmuur gegooid. Dit stukje is een oude meander van de IJssel en door het puin en de botten werd het land door de eeuwen heen steeds meer opgehoogd.' Dankzij een meidoornhaag genieten Mieke en Arnold in de zomer van hun privacy. 'Natuurlijk lopen hier altijd groepen voor langs. De Bleek is misschien wel het meest gefotografeerde stukje van de stad. Maar dankzij de haag zitten we redelijk beschut.' Dat er intenties zijn om De Bleek vaker open te stellen voor publiek, begrijpen ze wel. Mieke: 'De Bleek is niet van ons. Het is een uniek stukje groen erfgoed, dus ik kan me voorstellen dat er bij bijzondere gelegenheden meer mensen van willen genieten. Overigens kun je De Bleek het beste beleven vanaf de Martinetsingel.' Beide dragen De Bleek dan ook een warm hart toe. Toen Arnold afscheid nam als burgemeester heeft hij twee doelen genoemd voor mensen die iets wilden schenken. Het hospice in Zutphen én de Bleek. Privé bekostigden ze ooit drie nieuwe goudrenetboompjes. Hoewel Arnold na zijn afscheid als burgemeester in Zutphen in 2016 nog een tijd waarnemend burgemeester was in Aalten, heeft hij inmiddels het ambt vaarwel gezegd. Zeventien jaar lang was hij burgemeester van de stad en vanuit zijn tuin kan hij toezien op een van de meest memorabele momenten uit zijn carrière. In 2015 stond hij hier op de Martinetsingel op een zeepkist om te pleiten voor het behoud van de rechtbank en lobbyde hij met andere burgemeesters in Den Haag. Het heeft geholpen. De rechtbank is vooralsnog behouden voor Zutphen. Arnold en Mieke kunnen vanuit hun tuin uitzien op Vrouwe Justitia die vanaf de Rechtbank hopelijk nog vele jaren blijft waken over de stad. Tekst: Brigiet Bluiminck Foto's: Léontine van Geffen

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2018 | | pagina 10