IJ -, -x^? sm1 a&m brand of als er vijanden in zicht waren. De poortwachter was in dienst van de stad Zutphen en mocht gratis in de toren wonen. Rond 1555, toen de poort niet meer als zodanig in gebruik was, kwam er een stadsmuzikant uit Groenlo wonen, ene Thonis van Grol. De Saltpoort werd toen Engelenburg genoemd. Vermoedelijk omdat op de torenspits uit 1467 een windvaan met de beeltenis van een engel en een trompet stond. Er is maar weinig over Thonis van Grol bekend, maar in oude stukken wordt hij 'piper' (blazer) en 'trumsleger' (trommelaar) genoemd. Thonis van Grol kreeg al snel de bijnaam 'Drogenap'. Een nap was een drinkbeker of een portemonnee. Wat erop kan duiden dat hij vaak dronken was of weinig geld had. Of beide natuurlijk. Hij was een markant figuur, waardoor de toren een nieuwe bijnaam kreeg en waardoor wij hem tot op de dag van vandaag de Drogenapstoren noemen. ^■<0 j 4 SBd*' Ïi0* %GÏ\ Mok In 1999 werd het 'Jaar van de Drogenapstoren' gevierd: het was toen 555 jaar geleden dat de bouw begon, 444 jaar geleden dat Thonis er ging wonen en 111 jaar geleden dat de toren werd verbouwd tot waterreservoir. Bij die gelegenheid maakte de Zutphense kunstenaar Oscar Rambonnet het beeld van Drogenap; met zijn kleren en zijn trompet. Hij heeft geen gezicht, omdat we niet weten hoe hij eruit zag. Tot op de dag van vandaag wordt het beeld veelvuldig gebruikt voor leuke foto's. Thonis was trouwens niet de enige bewoner van de toren. De Drogenap heeft ook korte tijd dienst gedaan als gevangenis. Mensen die voor lichtere vergrijpen gevangen werden genomen, zaten vast in de Drogenapstoren. De eigenlijke gevangenis van de stad bevond zich destijds in de Apenstert, de naam van een voormalige verbindingsstraat tussen de Rozengracht en de Kreijnckstraat. Deze kwam uit op een oude toren met de dezelfde naam. Deze toren wordt vanaf de 14e eeuw vermeld als stadsgevangenis. De laatste resten werden in de 18e eeuw gesloopt. Laura heeft niet zoveel met Thonis Drogenap. 'Ik vind het een leuke mythe hoor, maar het is niet zo dat ik denk 'Wauw, ik woon in het voormalig huis van Thonis Drogenap.' Toch is er in haar keuken ongemerkt tóch een link te vinden naar hem. Een kratje Grolsch. Oorspronkelijk a&omstig uit de stad Groenlo of Grolle waar net als het bier ook Thonis van Grol vandaan kwam. Door: Brigiet Bluiminck Met dank aan Torenhoog van de Historische Vereniging Zutphen Zutphensepracht.nl 9

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 9