IN EEN NOTENDOP Functies van de toren Thonis van Grol 1444 tot 1446: bouwperiode (Saltpoort) 1446 tot 1465: stadspoort 1467: bouw van de torenspits 1465 tot +/- 1888: woonhuis, gevangenis en opslagplaats (Engelenburg) 1888-1927: watertoren (Drogenapstoren) 1983 tot heden: woonhuis en uit welke periode dan? Aan de ene kant is een gang waar je van oudsher de stadsmuur op kon lopen. Aan de andere kant zit alleen een luik. Zou hier ook een doorgang zitten, heb ik me vaak afgevraagd? Maar openbreken is natuurlijk geen optie. Ook is het een mysterie waar de deur, die nu uitkomt op de vide, oorspronkelijk op uit kwam. De toren is in 1983 verbouwd tot woonhuis. Uit die tijd stamt ook de vide. Maar de deur is veel ouder. Dat roept toch vragen op?" De Drogenapstoren, gebouwd in 1444-1446, had oorspronkelijk de functie van middeleeuwse stadspoort. In de middeleeuwen kwamen de belangrijkste toegangswegen naar Zutphen uit bij stadspoorten. Hier hield een poortwachter toezicht op wie en wat de stad binnenkwam of uitging. De Drogenapstoren heette bij de bouw 'Saltpoort' vanwege de ligging aan de Saltmarkt. Saltmarkt komt van Zoutmarkt, wat later is verbasterd tot het huidige Zaadmarkt. Het is niet helemaal duidelijk waarom de Saltpoort 570 jaar geleden werd gebouwd. Vlakbij stond namelijk de binnenste Spittaalpoort aansluitend bij de Spittaalstraat. Waarschijnlijk wilde men alsnog een aparte toegangsweg tot de Saltmarkt vanaf de oude IJsselarm, buiten de poort die als haven werd gebruikt. Deze route is echter nooit optimaal gebruikt en de onderdoorgang werd in 1465 dichtgemetseld. Twee jaar later werd de toren erop gezet en werd hij met name gebruikt als opslagplaats voor goederen en brandstoffen. In 1888 besloot de gemeente om de toren te verbouwen tot watertoren en werd er een flinke metalen waterinstallatie in de toren geplaatst. Het gebouw werd gerestaureerd met herstel van de spits en de hoektorentjes. In 1927 kwam er een einde aan het gebruik als watertoren na de oplevering van de nieuwe watertoren aan de Warnsveldseweg en de doorgang onder de toren werd weer open gemaakt. Dat de Drogenap er nog steeds staat is eigenlijk een wonder. In de negentiende eeuw werden de vestingwerken van Zutphen grotendeels gesloopt, de stad werd uitgebreid en de meeste poorten en muren werden afgebroken omdat ze in de weg stonden. De Drogenapstoren is de enige landpoort die is blijven staan. Eigenlijk omdat hij als poort niet functioneerde. Iemand die natuurlijk onlosmakelijk verbonden is met Laura's woonhuis is Thonis van Grol. Toen de toren nog in gebruik was als poort, woonde er een poortwachter die alarm kon slaan bij

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 8