m iJI.T® *-a*ai Binnen bij Laura Openstelling de poort een gracht met een ophaalbrug en bovendien had de poort in die tijd grote zware deuren die elke avond werden gesloten. De ijzeren 'duimen' waaraan deze deuren opgehangen werden, zitten er nog steeds. Als de vijand er tóch in slaagde om bij de deuren te komen, dan probeerden ze doorgaans met grote koevoeten de deur omhoog te duwen. Daar was iets op bedacht, want vlak boven de deuren zaten stenen (trachiet) die uitstaken. Daardoor konden de deuren niet uit hun duimen gelicht worden. Aan de stadskant zijn die stenen nog steeds zichtbaar. Aan de veldzijde zijn alleen nog de bouwsporen van deze stenen zichtbaar, hier zijn ze later afgehakt. Bij binnenkomst in het woonhuis van Laura Koppel krijg je hetzelfde gevoel als in de Drogenapsteeg. Ook hier heeft de tijd stilgestaan. Zij het natuurlijk dat de woning voorzien is van moderne middelen en is ingericht met meubels van nu. Toch ademt het huis in alle hoeken en gaten historie. De rode stenen muren, de oude vuurplaats, de ramen met de tralies, het uitzicht op de stad: hier komt de geschiedenis tot leven. Laura mocht de Drogenap in 2006 betrekken na een openbare inschrijving. 'Ik had me ingeschreven samen met mijn toenmalige vriend en uit de vele gegadigden werden wij getrokken. Geweldig natuurlijk." Beneden op een binnenplaatsje heeft ze een kleine berging, dan volgt een smalle trap naar de eerste verdieping waar een grote woonkamer, de keuken, het toilet en de slaapkamer van dochter Anna Louise zijn. Her en der staan accessoires met een knipoog naar het verleden. Een oude kandelaar, een grote ijzeren sleutel en op haar slaapkamer hangt een groot wandkleed met daarop de Drogenap. Ook verraadt het interieur Laura's liefde voor motoren. 'Toen mijn dochter geboren werd, heb ik een kamertje voor haar laten maken in de woonkamer. Zo heeft zij ook een eigen plek.' Boven de woonkamer zit een vide uit 1983, met daarboven weer de grote slaapkamer van Laura en de badkamer. Hier kun je ook naar buiten en een rondje lopen langs de kantelen en de torentjes. In de slaapkamer staat een hoge ladder die naar de zolderverdieping leidt. 'Formeel mag ik niet op de bovenste verdieping komen, maar één keer per jaar doe ik het toch om de vlag uit te hangen voor de Open Monumentendagen.' Laura Koppel merkt wel dat haar huis tot de verbeelding spreekt van velen en dat er veel mensen zijn die er graag een kijkje willen nemen. 'De Open Monumentendagen zijn de enige twee dagen per jaar dat ik mijn huis open moet stellen voor publiek. Eigenlijk is het elk jaar gekkenhuis. Vorig jaar waren de rondleidingen binnen no time vol en ook dit jaar heb ik een paar honderd mensen over de vloer gehad. Dat heeft best impact, maar het hoort bij het wonen in een toren als deze. Ik verzorg de rondleidingen zelf, want het is ook ontzettend leuk om te doen.' Hoewel Laura alweer 11 jaar in de toren woont, kent haar huis ook voor haar nog steeds geheimen. 'Bouwhistorisch is het nooit onderzocht. Dus ik weet ook niet alles van mijn huis. Het heeft ook zoveel functies gehad, dus wat is nou nog origineel

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 7