'Een voorrecht om hier te mogen wonen' Drogenapsteeg 1 De Drogenapstoren is iconisch voor Zutphen. De voormalig Saltpoort is naast de Walburgistoren, de Wijnhuistoren, de toren van de St Jan, de watertoren en de Broederenkerktoren beeldbepalend voor de skyline van Zutphen. Maar wel met één groot verschil: De Drogenap wordt, naast de watertoren, als enige bewoond. Sporen uit de middeleeuwen En de gelukkige bewoners zijn Laura Koppel (36) en haar dochter Anna-Louise (3). Laura werd geboren in Arnhem, groeide op in Voorstonden en woont sinds haar 18e in Zutphen. Broer Remy Koppel is ook geen onbekende in de stad. Hij deed eerder dit jaar een oproep aan alle Zutphenaren om te helpen de brug over de IJssel blauw te schilderen. Ook Laura hielp. 'Ik ben praktijkhouder van een tandartspraktijk in rijksmonument 'De Roode Haan'. Ik heb direct een middag vrij geblokt zodat ik kon helpen schilderen. Lachen toch?" Wie vanaf de Zaadmarkt via de Drogenapsteeg naar de toren loopt, waant zich in de middeleeuwen. De tijd heeft hier stil gestaan. De vensters in de muur van Dat Bolwerck laten alle typen uit de middeleeuwen zien, de karrensporen in de muur verraden de vele ritjes richting het koetshuis van De Klok en eenmaal onder de toren neemt de fantasie helemaal een vrije loop. De Saltpoort is gebouwd van baksteen en natuursteen. Het poortgebouw is vierkant en daarbovenop staat een achtkantige toren met een hoge spits. Deze is gedekt met leien. In de jaren zestig heeft de toren een nieuwe spits gekregen die in originele stijl werd gebouwd. Uit kostenoverweging zijn de karakteristieke dakkapelletjes, die de spits hiervoor sierden, achterwege gelaten. De toren is omringd door een omloop met kantelen. Op de hoeken staan vier torentjes, die in de zestiende eeuw korte tijd in gebruik zijn geweest als gevangeniscellen. Laura: "Als ik nu een rondje loop over de omloop, dan valt me de slechte staat op. Veel stenen liggen los of zijn er al afgevallen.' De gemeente heeft laten weten dat het losse metselwerk is geïnventariseerd en komend jaar vindt herstel plaats. Onder de toren zijn nog talloze sporen van de oorspronkelijke functie van de verdedigingspoort. In de buitenste doorgang, de zogenaamde veldzijde, zit een spleet in het metselwerk van de boog. Daar schoof vroeger een valhek doorheen dat vanaf een verdieping hoger kon worden neergelaten. Zo konden de burgers bij een plotselinge aanval snel het hek laten vallen en zo de doorgang voor de vijand te blokkeren. Mede daarom was er aan de buitenzijde van

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 6