O O O O Teletijdmachine Eindredactie: www.zutphensepracht.nl Een van mijn grootste wensen is het hebben van een teletijdmachine. Net als Suske en Wiske. Ik zou me dan laten transporteren naar de beginjaren van de middeleeuwen. De jaren dat Zutphen zich in omvang nog beperkte, maar niet in betekenis. Ooh wat zou ik graag eens door de stad lopen zoals hij ooit was. Want ondanks de cursus Zutphenkunde vind ik het lastig me een beeld te vormen van Zutphen in haar gloriedagen ten tijde van de Hanze. Ik zou willen zien hoe de gewone mens leefde, hoe zijn huis eruit zag, waar hij zijn bier dronk en water haalde. Ik zou de geuren willen opsnuiven - oké, waarschijnlijk kom ik daar van terug - willen voelen aan de kleding en willen lopen door het land waar toen nog leegte was, maar waar sinds 87 jaar mijn huis staat. Ik heb de mazzel dat in Zutphen talloze plekken zijn waarbij je het gevoel krijgt in die teletijdmachine te zijn gestapt. Neem de Drogenapsteeg, de Bleek, enkele straten en stegen in de binnenstad op zondagochtend en de Librije. En dan al die huizen met hun zolders en kelders en hun eeuwenoude balken en gewelven. Zo had ik het voorrecht om de Drogenap te bezoeken. En als er in Zutphen één plek is waar je dat apparaat van professor Barabas niet nodig hebt, is het wel die voormalige verdedigingstoren. Ondanks de moderne inrichting van de huidige bewoner blijft de tijd hier stil staan. Zou het niet geweldig zijn om dat gevoel ook te kunnen krijgen in het historische hart van onze stad: het 's Gravenhof? Vrijwel de enige belemmering daarvoor zijn de aanwezige auto's. Ik moet eerlijk bekennen dat ik ook dankbaar gebruik maak van de parkeerplaats als ik een snelle boodschap moet doen op het stadhuis, maar in ruil voor een mooi plein waar misschien zelfs de palts weer zichtbaar wordt, wil ik best een stukje lopen. Het zou getuigen van lef en moed om daarvoor te kiezen. Terwijl ik dit schrijf, kan het college zich hier elk moment hierover uitspreken. Ik ben benieuwd welk scenario voor Poort van Zuid straks realiteit wordt. Brigiet Bluiminck Hoofdredacteur Brigiet@zutphensepracht.nl Zutphense Pracht is een full color magazine over monumenten, bouwhistorie en archeologie in Zutphen en verschijnt twee keer per jaar. Het is tot stand gekomen door samenvoeging van de nieuwsbrieven 'Monumentaal' van de Gemeente Zutphen en 'Monument' van Stichting het Wijnhuisfonds. Zutphense Pracht verschijnt in een oplage van ca. 2300 exemplaren en wordt verzonden naar alle donateurs van het Wijnhuisfonds en relaties van Monumentenzorg Zutphen, waaronder bewoners van Zutphense monumenten. Ook wordt het magazine verkocht in alle boekhandels in Zutphen en Warnsveld. www.zutphensepracht.nl. Hoofdredacteur: Redactiecommissie: Aan dit nummer werkten mee: Vormgeving en marketing: Bronvermelding: Fotografie: Advertenties en samenwerking: Redactieadres: Brigiet Bluiminck Jeroen Krijnen, bouwhistoricus Gemeente Zutphen, Marieke Schriks, bestuurslid Stichting Wijnhuisfonds Agnes van Brussel, Johan Bosveld, Daniëlla Elshof, Sander Grootendorst, Hendrik Haa&ens, Alize Hillebrink, Eric Klop, Pieter van der Ploeg, Erik Rinia, Cor Witbraad en Bert Fermin, Michel Groothedde Nicolien van Doorn Berthil van den Brink (berthil.nl) Voor de verhalen in Zutphense Pracht wordt geput uit talloze bronnen. Deze zijn bekend bij de redactie en kunnen indien gewenst opgevraagd worden Regionaal Archief Zutphen, Gemeente Zutphen, bewoners, Zutphense Pracht info@zutphensepracht.nl of 0575 - 785 670 Stichting Zutphense Pracht, Weg naar Laren 45, 7203 HE, Zutphen Alle rechten voorbehouden. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand, of openbaar gemaakt, in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch, door printouts, kopieën, of op welke andere manier dan ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever. De informatie in deze uitgave is met de grootst mogelijke zorg samengesteld. Uitgevers en auteurs zijn niet aansprakelijk voor mogelijke handelingen en/of beslissingen gebaseerd op deze informatie. Tips of nieuws: info@zutphensepracht.nl Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 5