DAVID de GORTER 1717-1783 BOTANICUS tentoonstellingsgids is niet bewaard gebleven, maar uit de vele bruikleenverklaringen blijkt dat het een uitbreide tentoonstelling was. Tijdens de openingstoespraak stelde De Jong de vraag aan het gemeentebestuur of de naam David de Gorter aan een plein, straat of laan in Zutphen zou kunnen worden verbonden: 'In tegenstelling tot Martinet die een school, singel en toren naar zich vernoemd had gekregen, had David de Gorter niets.' David de Gorter gedenkteken Ook zorgde Doornink ervoor dat er een herinneringsbord aan David de Gorter werd aangebracht op de plek waar hij begraven was in de kapel in de Walburgiskerk. 'Het was een tijdelijk bord, dat wachtte op een duurzaam monument,' schrijft ze in IJssel Berkelflora. Helaas is dit er nooit gekomen. Tijdens de renovatie van de kapel in 1991-1992 verhuisde het bord naar de kelder en vijfentwintig jaar later, in 2016, belandde het na opruiming OP DEZE PLAATS BEGRAVEN van de kelder bij de huidige museumconservator Christiaan te Strake. In 1971 verscheen het boek: IJssel Berkel flora, In het voetspoor van David de Gorter, wederom van Sijtze de Jong en Tine Doornink-Hoogenraad, met daarin een verdienstelijke levensschets van David de Gorter en fraai getekende wilde planten van de hand van burgemeester Sijtze de Jong. Rehabilitatie in Zutphen Op initiatief van leden van het IVN (Vereniging voor natuureducatie en duurzaamheid) werd in 1996 in het David de Gorterpark een David de Gorterpad ontwikkeld. Tijdens de feestelijke opening van het natuurpad op 7 september 1997 onthulde wethouder Yvonne van der Houwen-Lelieveld twee informatiepanelen bij Kinderboerderij de Schouw en de Kaardebol over het David de Gorterpad. Mede ter ere van het 300e David de Gorterjaar organiseerde het IVN op 8 oktober jongstleden een publiekswandeling over het geheel geactualiseerde natuurpad. Wethouder Coby Pennings nam de eerste nieuwe wandelfolder in ontvangst en onthulde het straatnaambord: David de Gorterpad. Hiermee is een begin gemaakt met de rehabilitatie van David de Gorter in Zutphen. Want dankzij inspanning van inwoners en ambtenaren krijgt David de Gorters naamloze graf in de Walburgiskerk nu ook eindelijk een monument. Vijftig jaar na het eerste initiatief in 1967 gaat de gemeente dit alsnog realiseren. Bij het opmaken van deze Zutphense Pracht is de onthullingsdatum nog niet bekend. De intentie is om de gedenksteen nog in dit jubileumjaar te onthullen. David de Gorterpark Het is eveneens aan oud-burgemeester Sijtze de Jong te danken dat op 13 april 1981 een eerste openbaar gebied benoemd wordt naar David de Gorter. De groenzoom, 'begrensd door de Bronsbergenweg (nu Laan naar Eme), de Harenbergweg, de afwatering van de vijver en de Vierakkerselaak' wordt aangewezen als David de Gorterpark. In 2009 ontstond op initiatief van de Stadspartij en een aantal enthousiaste inwoners het idee voor een ecologisch stadspark gelegen tussen de vijver (achter de Kaardebol) in het Waterkwartier tot de IJsseldijk (Park Helbergen). Hierbij werd het David de Gorterpark door de gemeente en de stichting schromelijk over het hoofd gezien. Na een naamsverkiezing vorig jaar, waarbij geen archiefonderzoek is gedaan naar de naamgeving van het gebied, is het op 6 juli 2016 uitgeroepen tot 'Emerpark'. Technisch gesproken zijn er nu twee namen voor één gebied. Momenteel zoekt de gemeente uit of de naamsverkiezing tot Emerpark rechtmatig was. Door: Alize Hillebrink Met dank aan: Guust de Vries 56 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 56