Huis 't Velde: Een huis met twee gezichten Rijksstraatweg 127, Warnsveld Voor liefhebbers van oude bouwstijlen kan een wandeling rond Huis 't Velde in Warnsveld een verrassende ontdekkingsreis zijn. Want het statige landhuis te midden van een prachtig landgoed draagt niet voor niets de bijnaam 'huis met de twee gezichten'. Deze naam heeft haar oorsprong in het eind van de zestiende eeuw, toen Johanna Bentinck en haar echtgenoot Gopsen van Lawich hun bezit ingrijpend lieten verbouwen. Er kwam onder meer een geheel nieuwe oostelijke vleugel met het ook tegenwoordig nog zo kenmerkende achthoekige torentje aan de voorzijde. Daarentegen kregen de gevels aan de achterzijde fraaie trapgevels die architectonisch nogal afweken van de rest van het landhuis. Middeleeuwse havezate De zestiende-eeuwse verbouwing, maar ook latere aanpassingen en renovaties, zorgden ervoor dat Huis 't Velde een - oneerbiedig gezegd - ratjetoe van bouwstijlen kreeg. De voorgevel van het hoofdgebouw behield tal van details uit de renaissance, onder meer in de vorm van schelpenmotieven, stucwerk in de hal en schouwen in de verschillende vergaderzalen. Daarentegen bevat de kelder nog restanten van wat ooit de oorspronkelijke middeleeuwse havezate moet zijn geweest, net zoals de trapgevels ook aan die havezate herinneren. Een kleine vijfaonderd jaar na de eerste ingrijpende aanpassingen besloten de toenmalige eigenaren het huis te laten voorzien van de in die 'Franse' tijd modieuze Empire-ramen (voor de liefaebber: vergelijkbaar met de huidige ramen in het voormalige Agnietenklooster aan de Oude Wand). Dit eerbetoon aan het Franse keizerrijk

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 51