STICHTING HET WIJNHUISFONDS Buiten de gebaande paden treden dus? En waar zou dat kunnen zijn? Zijn er andere duurzame voorbeelden? Krijgt het Wijnhuisfonds wel voldoende credits? Voor iedereen die jullie minder goed kent, kunt u nog eens kort uitleggen wat jullie doen? Heeft u niet de neiging om de lege panden in het winkelgebied te kopen? Doet het Wijnhuisfonds alleen in stenen of nog meer? Stichting Het Wijnhuisfonds is opgericht in 1927 en bestaat dit jaar 90 jaar. In 2013 vond een fusie plaats met NV Stadsherstel, waarbij het Oude Bornhof eigendom werd van de stichting. Bonnes Venema zat in het bestuur van NV Stadsherstel en is sinds 2014 voorzitter van Het Wijnhuisfonds. De overige bestuursleden zijn Marieke Schriks, Wouter Hooijmans, Arnoud Viersen en Barthold van Hasselt. Stichting Het Wijnhuisfonds heeft zo'n 600 donateurs en een ANBI status. Dat betekent dat er geen erfbelasting of schenkbelasting betaald hoeft te worden over legaten of giften. Elke twee jaar reikt het Wijnhuisfonds de Paltsprijs uit om daarmee ook andere monumenteneigenaren te stimuleren Zutphens erfgoed te behouden voor de toekomst. www.wijnhuisfonds.nl "Ja. Monumentale panden, duurzaamheid en energietransitie zijn geen voor de hand liggende combinatie. Een mooi voorbeeld vind ik het Oude Bornhof. Officieel mocht daar geen dubbelglas geplaatst worden, maar we hebben ons daar écht hard voor gemaakt. Daardoor is de gemeente in gaan zien dat het veel comfortabeler is voor onze bewoners en dat het een monument geen onrecht aandoet. Ik ben er trots op dat we al onze tweeënveertig wooneenheden kunnen voorzien van dubbelglas. Zonder huurverhoging te vragen." We zijn intensief bezig om beleid te maken, aangepast aan de veranderende omgeving. Daarvoor gebruiken we de dingen die we geleerd hebben op 27 oktober, maar ook wat we van onze donateurs te horen krijgen. Daarnaast trekt de centrale overheid zich steeds meer terug en zijn we voor het behoud van monumenten meer en meer affiankelijk van provincie en gemeente. We onderzoeken welke plaats wij als stichting moeten innemen. Ons uitgangspunt daarbij is: 'Waar willen we over tien jaar staan?'." "Het komt erop neer dat we willen dat over tien jaar mensen nog steeds graag in onze huizen willen wonen. We hebben nu bijna geen leegstand en dat willen we zo houden. Maar dat betekent wel dat onze woningen en appartementen moeten voldoen aan de hedendaagse eisen en die van de toekomst. Denk daarbij aan comfort, duurzaamheid en energieverbruik, maar ook aan het gebruik van nieuwe energievormen zoals aardwarmte en zonne- energie. Daarom zijn we ook partner in het project Van een Leien Dakje, een competitie die wordt georganiseerd door Nudge in samenwerking met Alliander, BOEi, de gemeenten Zutphen en Leeuwarden en het Wijnhuisfonds. De twee panden waar het om ging zijn Dat Bolwerck in Zutphen en de Blokhuispoort in Leeuwarden. Stel je voor dat we het onbenutte dakoppervlak van monumenten dankzij nieuwe technieken duurzaam kunnen gebruiken én tegelijkertijd het monumentale karakter van een gebouw kunnen behouden. Dat is een pittige uitdaging. Soms moet je creatief omgaan met bestaande regels of deze een beetje oprekken. Want dat is ook een vraag die regelmatig terugkomt: voldoet de huidige regelgeving nog wel?" "In de laatste restauratie van Dat Bolwerck in 2014 hebben we 1,5 miljoen gestoken, voor een groot deel in duurzaamheid. Er is dubbele beglazing aangebracht, vloerverwarming en het dak en de wanden zijn geïsoleerd. En op Proosdijsteeg 1-3 zijn warmtepompen en zonnepanelen geïnstalleerd." "Ja, dat denk ik wel. Dat we de BNG Erfgoedprijs wonnen voor mooiste binnenstad is mede te danken aan het Wijnhuisfonds. Iedereen die in de binnenstad woont en zich bezighoudt met monumenten kent ons ook wel. Buiten dat denk ik dat we bij het grote publiek niet heel bekend zijn." "Uiteindelijk komt het erop neer dat we ons stinkende best doen om Zutphen mooier te maken. En dat doen we doorgaans door verpauperde panden te kopen, deze te restaureren en daarna te verhuren of te verkopen. Niet elk monumentaal pand komt overigens in aanmerking. We krijgen regelmatig een huis aangeboden dat al is opgeknapt. Dat heeft onze zorg dus niet meer nodig. Daarnaast moet een pand betekenis hebben voor de stad. We willen waarde toevoegen. Twee tot drie jaar terug hebben we met het bestuur een fietstocht gemaakt en zijn we langs gebouwen gefietst die mogelijk onze aandacht nodig hebben." "Dat hangt er vanaf. Als het bijvoorbeeld een beeldbepalend pand of een monument is, zou dat kunnen. Wat we in ieder geval doen is met de gemeente in gesprek gaan en op bestuurlijk niveau dit probleem bespreekbaar maken. Want we maken ons wel zorgen over de leegstand van de winkelpanden. Dat is niet bevorderlijk voor de aantrekkelijkheid van onze stad en dat is toch waar we voor staan." "Toen 90 jaar geleden Dat Bolwerck ten onder dreigde te gaan, kwam een groep mannen in beweging om het pand te redden 48 Zutphensepracht.nl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 48