DE BARLHEZE van Zutphense geschiedenis duikt hij graag het Regionaal Archief Zutphen in vlakbij zijn huis. Hij vond er een paar feiten over eerdere bewoners, die je fantasie wel in werking zetten. De weduwe, Mechteld Balck, woont in 1620 op nummer 27. Ze trouwt in dat jaar met haar buurman op nummer 25, Jurgen van Dantzick, die ook eigenaar is van de panden op nummer 19, 21 en 23. Mechteld overlijdt in 1622. In dat jaar bouwt Jurgen 'een getimmerd huis' op 23 en 25. Volgens Anton zou 1622 dus het bouwjaar zijn van het huis. Maar het is goed mogelijk dat de kelders en wellicht ook de kap van veel vroeger datum dateren. Het is wachten op de uitkomsten van een recent door de gemeente Zutphen uitgevoerd dendrochronologisch onderzoek naar de ouderdom van de balken en kapconstructie. Wel is zeker dat de panden in 1850 een nieuwe voorgevel kregen. Beter kun je praten over twee voorgevels, want ze zijn totaal verschillend. Oud metselwerk De naam Barlheze is in Zutphen al sinds 1357 in gebruik. Ook het dorp Stokkum bij 's Heerenberg heeft een straat met deze naam, maar de betekenis van die naam in Stokkum is van later datum. Barlheze betekent waarschijnlijk zoiets als de bosjes (Heze) van Berle, waarbij Berle een eigennaam is. In die tijd lag de Barlheze direct aan de IJssel en zullen er langs de oever bosjes geweest zijn. Zo stil als het nu is, zo levendig en bedrijvig was de straat in de voorgaande eeuwen. De straat was afwisselend bewoond door bestuurders van de stad, allerlei ambachtslieden, winkeliers en cafébazen. Tussen 1864 en 1952 was de Barlheze een belangrijke toegangsweg van het station naar de stad. Zutphensepracht.nl Al in de veertiende eeuw stonden er huizen aan de Barlheze met kleine scheepswer^es direct aan de IJssel, die toen nog liep op de plek van de huidige Berkel. Het Barlhezekwartier had vaak te maken met overstromingen van de IJssel. Die overstromingen werden zo hevig, dat besloten werd de rivier te verleggen. Een onvoorstelbaar karwei als je bedenkt dat het allemaal met de schop moest gebeuren. Er ging dan ook een halve eeuw overheen voordat het karwei geklaard was. Er kwam nu een flinke ruimte vrij tussen de stadmuur en de IJssel waar de rijke bewoners van de Barlheze een tuin aanlegden. Hoewel de situatie sterk is veranderd en de huizen nu aan de achterzijde aan de Berkel liggen en uitkijken op de Berkelkade, zijn er ook nu verrukkelijke tuinen achter de huizen. Mirjam en Anton laten graag hun tuin zien, maar voordat die betreden wordt, kom je eerst over een binnenplaats en de stadsmuur waarin zich nog de oude werkplaatsen bevinden. De stadsmuur vertoonde flink slijtage. 'De stenen vielen eruit', vertel Anton. 'We hebben een heel betrokken en deskundig voegbedrijf, Van den Bos uit Baak, opdracht gegeven om de muur te herstellen.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2017 | | pagina 44